MZ: stan zagrożenia epidemicznego

12 Marca 2020, 13:13 Łukasz Szumowski (MZ)

Czym jest stan zagrożenia epidemicznego?

Koronawirus w Polsce - aktualna sytuacja epidemiologiczna

Stan zagrożenia epidemicznego

- Wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii. Dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenie epidemicznego. To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister może ograniczyć sposób przemieszczania się, obrotu niektórych produktów, funkcjonowania niektórych instytucji lub zakładów pracy, organizacji widowisk i wszelkich imprez – mówił minister. Dodał, że umożliwia to także kierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii pracowników wykonujących zawody medyczne w poszczególnych jednostkach.

- W planie epidemicznym wchodzimy w kolejne drabinki. Na razie jesteśmy w próbie powstrzymania tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa i temu służy zamykanie szkół i prośba o pozostawanie w domach – wskazywał. Zaapelował zwłaszcza do ludzi młodych o pozostawanie w domach i bycie odpowiedzialnym. – To jest czas na pozostanie w domu, to czas aby nie wychodzić do sklepów i supermarketów, bo w kolejce i w tłumie w sklepie mamy szansę żeby zarazić siebie i innych – przekonywał.

Przypomniał także, iż istnieje możliwość telewizyt w POZ i AOS, co także ograniczy wyjścia z domu.

Szumowski: zmarła pacjentka zarażona koronawirusem. To pokazuje powagę sytuacji

- Zmarła w Poznaniu pacjentka zarażona koronawirusem. To pokazuje powagę sytuacji – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział, że dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie dot. wprowadzenia stanu zagrożenie epidemicznego. Testy na koronawirusa będą zaś wykonywane wszystkim osobom kierowanym do kwarantanny. U kolejnych dwóch pacjentów potwierdzono zakażenie, więc jest w szpitalach w Polsce 48. pacjentów z koronawirusem.

Jak mówił Ł.Szumowski, zmarła 56-letnia kobieta, która była zarażona koronawirusem, pacjentka, która miała współistniejące, towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność. - Dzisiaj walka lekarzy o jej zdrowie i życie zakończyła się – mówił i złożył wyrazy ubolewania rodzinie i bliskim. Zapewnił, że rodzina też jest pod opieką medyczną i nie ma zagrożenia dla ich stanu zdrowia. - To pokazuje powagę sytuacji, to pokazuje, że zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne, że to infekcja poważna dla niektórych osób, osób które są od nas słabsze – podkreślił.

- Mamy obecnie w Polsce powyżej 1,2 tys. osób w kwarantannie – powiedział i przypomniał, że policja została włączona do sprawdzania przestrzegania przez te osoby zasad kwarantanny. - Dziś dostałem informację, że na te 1200 tylko 16 osób miało absencję w miejscu kwarantanny – poinformował Ł.Szumowski i podziękował społeczeństwu za odpowiedzialność a służbom za pracę.

Sieć szpitali zakaźnych

Jak poinformował, do poniedziałku ma powstać sieć jednoimiennych szpitali zakaźnych, w sumie 19 szpitali w całej Polsce. -  Do poniedziałku te szpitale będą w gotowości do przyjmowania nchorych z koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10 proc. łózek respiratorowych. Wiąże się to z różnymi działaniami wojewodów, konsultantów i będą one zakończone w poniedziałek. Ich działalność będzie sfinansowana przez NFZ, wiec nie ma tu obaw o ich straty finansowe – wyjaśniał minister. - Najważniejsze jest w tej chwili przygotowanie nas do wzrostu zachorowań, bo zgodnie z przewidywaniami będziemy mieli wkrótce 100, a w przyszłym tygodniu – tysiąc pacjentów z koronawirusem – dodał.

Jak mówił, analizowana jest także możliwość odwoływania zabiegów planowych w innych szpitalach.

Sprzęt ochronny

 Jako rząd, jako agencja rezerw materiałowych dostarczamy do szpitali zakaźnych sprzęt specjalistyczny. Natomiast inne szpitale, które nie mają pacjentów z koronawirusem, działają w takim trybie jak wcześniej. Wiemy, że ceny sprzętu wzrosły, stąd dodatkowe środki dla nich, ale powinny zaopatrywać się tak, jak wcześniej w normalnym trybie – mówił minister odnosząc się do pytania o zaopatrzenie szpitali w środki ochrony.

Zapowiedział uruchomienie produkcji środków ochrony w zakładach produkcyjnych w Polsce. Jak dodał, już uruchomiona została produkcja płynu dezynfekcyjnego i będzie on dostarczony do placówek ochrony zdrowia. - Do wojewodów dostarczamy też najprostsze maseczki, które są do ich dyspozycji, głównie trafią do POZ, bo tam są potrzebne według wskazań WHO - wskazał.

Testy

- Co do testów, patrząc na liczbę chorych i etap, w którym jesteśmy, jesteśmy o 2 tygodnie wcześniej niż Włochy, Francja, Hiszpania. Teraz liczba testów u nas wzrośnie (…). Obecnie będziemy testowali wszystkich którzy są skierowani do kwarantanny – wyjaśniał Ł.Szumowski. - Mamy obecnie w Polsce kilkadziesiąt tysięcy testów i umowy na kolejne testy - zapewnił.

Jak wyjaśnił stosowane są obecnie testy PCR, ale trwają analizy WHO czy mogą być wykorzystywane szybkie testy przesiewowe. - Jeżeli tak, to będziemy je szybko kupowali i wdrażali do użycia – zapewnił.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

malgosia z piaseczna Sobota, 14 Marca 2020, 19:27
Witam .Chciałabym się spytać czy po braniu chemii i jestem pacjentka onkologii mogę chodzić do pracy .Zajmuje się osobami starszymi ,jestem ich opiekunka .Czy nie jestem podwójnie narażona na korono wirusa.
Ania Piątek, 13 Marca 2020, 16:42
A ja mam pytanie czym różni się nauczyciel pracujący 5 godz dziennie w przedszkolu od pomocy nauczyciela czy Pani woznej którą też ma styczność z dziećmi przedszkolaka zamkniete nauczyciele w domu w pełnej gotowości A my mamy od poniedziałku codzienne przychodzić do pracy jeździć komunikacja to dyskryminacją i brak równouprawnienia osob pracujących w oświacie jedni lepsi drudzy gorsi
samotna matka Piątek, 13 Marca 2020, 11:01
czy ktoś czyta te komentarze?
Może rządzący zastanowią się nad zamknięciem granic państwa..nowi zakażeni przywywają i zarażają bliskich i podróżnych.yutaj należy zablokować wjazd i wyjazd.
Po drugie zamknięcie szkół i 100 procent wynagrodzenia dla nauczycieli.Więc pytam: czym się ró.żni dziecko 8 letnie od 12 letniego? jestem samotną matką. moje dziecko diagnozowane jest na toczeń. nie zostawię samej w domu. Urlopu bezpłatnego nie wezmę bo i tak mi ciężko się utrzymać.w urzędzie zarabiam grosze. kredyt i rachunki trzeba płacić.. Zywność i leki kupić.Czy rząd mógłby przestać różnicować społęczeństwo? Nauczyciele i tak mają ciągle jakaś pomoc i non stop profity a i tak rządają więcej!
brak lekcji online. za co maja płacone 100 procent. ja gdy będę chciałą zabezpieczyć siębie i dziecko nic nie będe miałą płacone. Zasiłek mnie nie obejmuje a na urlop bezpłatny nie mogę sobie pozwolić. Moja mama jest po leczeniu onkologicznym.ma 68 lat . nie mogę zostawić jej córki. tato nie żyje.
Proszę rząd o rozwążenie organizacynego rozpatrzenia pomocy też dla takich osób jak ja..
Rozmawiamy w pracy o tej deecyzji rządu i wszyscy uważamy że dziecko 8 letnie od 12 latka niczym się nie rózni.Państwo też są rodzicami, czy dostrzegacie tak drastyczne róznice między dziećmi w tym wieku? my nie. tak samo wymagają opieki!
Nadto kluby i dyskoteki i restauracje i wielkie centra powinny być zamknięte. We wrocławiu studenci imprezują..! proszę rozważyć te kwestie i działać kompleksowo!! same szkoły i teatry nie rozwiażą problemu. zawsze znajdą się mądrzejsi którzy będą szli pod prąd!
Pan Minister wydaje się być rozsądnym i opanowanym człowiekiem jednak za zakazami powinna iść metoda jego wykonania! co mi po zamkniętej szkole? mam tylko dodatkowy kłopot..Wszystko należy wygasić na ponad 2 tygodnie poza małymi śklepami z żywnością i lekami czy chemią. reszta powinna stanąć w sposób i na zasadach jakich to nie zrruzgocze gospodarki...coś za coś..
Cezar Niedziela, 15 Marca 2020, 11:45
Myśl o wszystkich,a nie tylko o sobie!To stan wyższej konieczności, ty jarmolisz bez sensu!