T. Grodzki: "skandaliczne zachowanie." S. Karczewski: "zmiana niezgodna z Konstytucją"

13 Marca 2020, 10:04 sejm

Senat 6 marca zagłosował za rządowym projektem specustawy dot. koronawirusa. Choć w ustawie było wiele błędów i braków w celu szybszego procedowania ustawy wszyscy senatorowie zgodnie zagłosowali za ustawą uzgadniając wcześniej, szybkie powrócenie do prac nowelizacją. Teraz Koalicja zarzuca "skandaliczne zachowanie" senatorów PiS w związku z zerwaniem kworum podczas głosowań. Partia rządząca ocenia, że zmiana regulaminowa proponowana przez senatorów Koalicji byłaby "niezgodna z Konstytucją".

Wczoraj odbyło się głosowanie dot. zmian regulaminowych Senatu, który -jak podkreśla marszałek senatu - miała przyspieszyć procedowanie nad nowelą ustawy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zerwali kworum wobec czego głosowanie było nieważne. Prace nad nowelizacją zostały przez to opóźnione.

- Skandaliczne zachowanie senatorów PiS nie tylko brutalnie łamie regulamin Senatu („Senatorowi uczestniczącemu w posiedzeniu nie wolno uchylić się od udziału w głosowaniu”- art.19ust.3 Regulaminu Senatu), nie tylko przeczy deklaracjom ich własnego rządu, ale przede wszystkim szkodzi obywatelom i przedsiębiorstwom, oczekującym pilnych rozwiązań, zapewniających im bezpieczeństwo zdrowotne, socjalne i ekonomiczne - czytamy w komunikacie senatorów opozycji.

- Pod pozorem walki z koronawirusem marszałek Grodzki probuje zmienić regulamin Senatu w taki sposób, by moc stworzyć alternatywny ośrodek władzy dla rzadu i sejmu. Nie ma na to naszej zgody - komentował sytuację i propozycję zmian regulaminowych wicemarszałek Stanisław Karczewski.

Dziś podczas konferencji prasowej poinformował, że doszło do "dżentelmeńskiej umowy". Mianowicie senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosują za zmianą regulaminową, tak by obowiązywała ona tylko i wyłącznie na moment prac nad nowelizacją specustawy. W ocenie senatorów PiS, zmiana regulaminowa wprowadzone "na stałe" byłaby niezgodna z Konstytucją.

Jakie zmiany w ustawie proponuje Koalicja? Więcej informacji w komunikacie:


JK

Zobacz: Koronawirus w Polsce - aktualna sytuacja epidemiologiczna


Załącznik:
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

jgb Wtorek, 17 Marca 2020, 9:33
Całe szczęście , że nie rządzą totalsi.
Henryk Wtorek, 17 Marca 2020, 8:48
W tej sytuacji część tych propozycji jest niemożliwa. Najpierw zadbajmy o całe społeczeństwo pod względem zdrowotności, potem może być "Targowica".