Inflacja w zdrowiu. Średnio ceny usług i towarów o 3,7 proc. w górę

13 Marca 2020, 11:27 pieniądze

Ceny towarów i usług zdrowotnym w lutym 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły średnio o 3,7 proc - podaje Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej podrożały konsultacje lekarskie (7,5 proc.) oraz wizyty stomatologiczne (5,8 proc.)

GUS w lutym dokonał aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie łączności, żywności i napojów bezalkoholowych, rekreacji i kultury oraz zdrowia. Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii, transportu oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych

Czytaj: Tylko co trzecie gospodarstwo nie korzysta z prywatnej opieki. Ile wydajemy na zdrowie?

W lutym, w stosunku do roku ubiegłego, zapłaciliśmy więcej za: leki (wzrost 3 proc.), urządzenia i sprzęt terapeutyczny (1,5 proc.), konsultacje lekarską (7,5 proc.), wizytę stomatologiczną (5,8 proc.), świadczenia szpitalne i sanatoryjne (2,9 proc.) 

Na opiekę społeczną przeznaczyliśmy 8,3 proc więcej niż w lutym roku ubiegłego. Z kolei w lutym 2019 r. na ubezpieczenie wydaliśmy o 1,3 proc. mniej niż w roku bieżącym.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz