Koronawirus: Lek Arechin produkowany w Polsce dopuszczony do leczenia COVID-19

14 Marca 2020, 11:40 leki

Nowe wskazania terapetyczne: Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 – dodano do wskazań leku Arechin - poinformował URPL.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozytywną decyzję w sprawie zmiany do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego ARECHIN (Chlorochina, czyli Chloroquini phosphas) polegającą na dodaniu nowego wskazania terapeutycznego: „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” oraz związanego z nim dawkowania produktu leczniczego. 

- Pozytywna decyzja na nowe wskazanie dla produktu leczniczego ARECHIN (Chloroquini phosphas), 250 mg, tabletki w leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 - poinformował na Twitterze szef URPL, Grzegorz Cessak.

Z kolei wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podał na TT: "Z Adamed-em współpracowaliśmy w ostatnim czasie bardzo intensywnie w tym zakresie. @URPLWMiPB @GCessak dokonał zmianę rejestracyjną w ekspresowym tempie. Zabezpieczyliśmy jako @MZ_GOV_PL produkty na leczenie pacjentów (...)".

Urząd powołał się na analizę danych dotyczących działania leku.

Arechin to lek pierwotniakobójczy stosowany m.in. w leczeniu tocznia rumieniowatego. Producent leku, firma Adamed Pharma w Polsce zapewnia, że ma zabezpieczone partie na potrzeby MZ.

Dotychczas lek był zarejestrowany m.in. w leczeniu malarii oraz toczniu rumieniowatym.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

przezorny Wtorek, 17 Marca 2020, 18:29
Dopiero wynależli lek ? chlorochinę ? dziwne... na Ukrainie chlorochinę pod nazwa leku - Delagin 250mg można było do tej pory kupić bez problemu, produkowała to Polfa Rzeszów dla nich , teraz poznikało z aptek w związku z epidemią ale można jeszcze gdzie niegdzie dostać, kosztuje w przeliczeniu jakiej 30 kilka złotych za 30 tabl. To jest znany lek na malarię. Więc co wynaleźli jak chlorochina znana jest od dawna ? Jesteśmy bardziej zacofani niż Wschód ?
Dan0001 Czwartek, 19 Marca 2020, 9:15
Kolego proponuję nauczyć się czytać ze zrozumieniem, gdzie w tym artykule napisano, o wynalezieniu czegokolwiek?
Grazynamarks77 @gmail Wtorek, 17 Marca 2020, 16:46
Co mają robić pacjenci, którzy ze względów zdrowotnych zażywają ten lek już od lat?czy niea leku zastępczego?
zdegustowany Środa, 18 Marca 2020, 12:06
To Państwo zachowało rezerwy dla chorych na koronowirusa , co natomiast mają robić chorzy od lat na toczeń lub inne choroby imunologiczne.\Nas są tysiące. Jeśli się zarazimy na wirusa nie mamy żadnych szans. Ja grypę przechodzę 2- 4 miesięcy . My nie mamy szans uchronić się przed chorobą. Szkoda, że rząd jest nieczuły na problem tysięcy Polaków. Na pewno zgonów będzie więcej. Nasze leczenie bez leku będzie tysiąckroć droższe od tych, którzy są zdrowi. Jak można dopuścić do takiego stanu i narażać ludzi świadomie na ryzyko i szafować czyimś zdrowiem a nawet życiem? Czy to jest odpowiedzialne?
Toczeń@ Poniedziałek, 16 Marca 2020, 20:15
Witam
Stwierdzono że pomaga w koranawirusie rząd zablokował zapasy tego leku. Co teraz z ludźmi którzy przyjmują go na stałe, gdzie mam go kupić bo w aptekach niedostępny.
goja Poniedziałek, 16 Marca 2020, 17:45
witam gdyby tak było to wirus nikogo by nie zabijał to metoda prób i błędów na każdym z nas tak samo jak z każdym innyn lekiem jednemu pomoże drugiemu zaszkodzi z powodu skutków ubocznych tonący się brzytwy chwyta ale nie trzeba tracić nadzieji pozdrawiam
Adelajda Niedziela, 15 Marca 2020, 19:54
To znaczy że lek jest ,więc pytam się ,w czym jest problem ?; W tym ,w którym momencie pobierać ten lek ?! Bo nie rozumiem ,jeśli lek jest i daje rezultaty wyleczenia ,nie powinno być problemu ,żadnego !!
dc231 Poniedziałek, 16 Marca 2020, 21:46
Nie ma leku na koronawirusa. To jest tylko lek wspomagający przy infekcji, a nie blokujący replikację lub infekowanie komórek.
udar Wtorek, 17 Marca 2020, 15:27
w jaki sposób wspomaga, co czyni?
Darek. Niedziela, 15 Marca 2020, 15:04
Gdzie jest Jarek i Rydzyk powinien sprzedać Maybacha i kupić respitatory dla ludzi.Złodziej jeden pewnie uciekł z kraju i czeka,aż to minie .