Stany Zjednoczone ogłaszają stan wyjątkowy

14 Marca 2020, 14:37 leki świat

Prezydent Donald Trump ogłosił w piątek wieczorem stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa.

KORONAWIRUS RAPORT Europa i świat

-Oficjalnie ogłaszam stan wyjątkowy na szczeblu krajowym - mówił prezydent Donald Trump. Jednocześnie zawpoiedział 50 mld USD na walkę z wirusem.

Stany Zjednoczone w dobie pandemii zapowiadały wzmocnienie partnerstwa publiczno-prywatnego. Szczególne rozwiązania planowane są w zakresie diagnostyki wirusa. Jednym z rozwiązań proponowanych przez Stany i podmioty prywatne będą punkty badań diagnostycznych typu drive-thru (testy wykonywane bez konieczności opuszczenia samochodu). 

Po północy Kongres w Stanach przyjął ustawę "First Family CoronaVirus Response Act" (wynik głosowania 363–40). Teraz ustawa trafi do Senatu.

-W pełni popieram ustawę HR 6201: First Family CoronaVirus Response Act”Zachęcam wszystkich republikanów i demokratów do zgromadzenia się i GŁOSOWANIA TAK! (...) Z niecierpliwością czekam na podpisanie ostatecznej ustawy, jak najszybciej! -  napisał na swoim twitterze Donald Trump.

Głosowanie w Senacie nie zostało jeszcze ustalone, a senatorowie wyjechali z miasta na weekend. Ale przywódca Senatu Mitch McConnell odwołał tydzień przerwy w planie i senatorzy mieli wrócić w poniedziałek. Powiedział, że oczekuje, że większość senatorów będzie chciała „działać szybko”.

Pomoc dla pracowników i przedsiębiorców

Ponadto prezydent USA podjął szereg innych działań, w celu wzmocnienia rynków energetycznych, zmniejszenia obciążeń finansowych dla obywateli poprzez pożyczki studenckie czy "zapewnienie dodatkowej elastyczności" w leczeniu pacjentów w czasie kryzysu.

Kluczowe znaczenie dla pakietu pomocowego Kongresu, który opiera się na nadzwyczajnej kwocie 8,3 miliarda dolarów zatwierdzonej w zeszłym tygodniu, stanowią bezpłatne badania, wynagrodzenie chorobowe i urlopy rodzinne.

Wypłaty będą dalej wypłacane osobom przebywającym w kwarantannie lub opiekujących się innymi. Ustawa przewiduje również trzy miesiące płatnego urlopu rodzinnego i medycznego. Mali średni pracodawcy otrzymają zwrot w postaci ulg podatkowych.

 

Koronawirus w USA: statystyki

Dzień wcześniej Donald Trump ogłosił zamknięcie granic dla Europy i Chin.  

Obecnie w Stanach Zjednoczonych potwierdzono 2 340 przypadków zakażeń koronawirusem i 50 zgonów z tego powodu. 47 osoby pozytywnie zareagowały na leczenie i uznane zostały za wyleczone. 

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Stanach:

 JK
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz