Polska gigantycznym beneficjentem UE w walce z koronawirusem

14 Marca 2020, 18:24

Unia Europejska zwiększyła środki na walkę z koronawirusem z 25 mld euro do ponad 37 mld euro. Dokument opublikowano w piątek wieczorem. Pieniądze mają być dostępne natychmiast i przeznaczone na opiekę zdrowotną, maski, wyposażenie szpitali, wsparcie małych i średnich firm oraz krótkoterminowe programy wsparcia zatrudnienia.

Polska, Hiszpania, Włochy, Rumunia i Węgry to najwięksi beneficjenci unijnego wsparcia. Polska otrzyma prawie 7,5 mld euro, z czego ponad 1,1 mld euro popłynie od ręki. To oznacza napływ ponad 30 mld zł na ochronę zdrowia i miejsc pracy. Kraje członkowskie nie będą musiały dodatkowo składać się na planowany nowy fundusz.

Program pokrywa wydatki ponoszone przez kraje unijne od 1 lutego 2020 r. Będą mogły zostać skompensowane z funduszu. W sposób szczególny zostaną potraktowani Włosi. Pozwolono im wykorzystać 9 mld euro z unijnych funduszy spójności w bieżącym wieloletnim budżecie UE, których dotąd nie zdołali rozdysponować.

Do poniedziałku 16 marca br. każdy kraj powinien wyznaczyć wysokiej rangi osobę kontaktową. W środę odbędzie się pierwsze spotkanie. Konkretne propozycje ze strony KE pojawią się w przyszłym tygodniu. Rada Europejska i Parlament powinny zatwierdzić "plan inwestycyjny" w ciągu 2 tygodni. 

 

PZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

trakenka Czwartek, 19 Marca 2020, 1:57
Dzisiaj nasz rząd ogłosiło ogromnych sumach jakie wyasygnuje w celu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak nic nie mówi skąd pochodzą te pieniądze.
Szuja Niedziela, 15 Marca 2020, 10:40
A taka unia zła podobno i część chce wyjść.
To teraz złotówki by nie było od unii.
Dopuki współpracujesz masz chociaż partnerów biznesowych, jak nie to wrogów. Zawsze inteligentny człowiek wybierze współpracę. Tyle
Karolina Es Środa, 18 Marca 2020, 11:49
Czytaj dokładnie, to nie tak, ze Unia nam dała jakieś dodatkowe fundusze, tylko POZWOLIŁA przeznaczyć cześć przyznanych wcześniej fuduszy na walkę z koronawirusem :)
trakenka Czwartek, 19 Marca 2020, 2:00
ale nie zmienia to faktu że środki pochodzą z funduszy unijnych o czym nasz rząd nie wspomina...
Kulfon Środa, 18 Marca 2020, 18:17
To trochę tak jak kredyt, ubezpieczenie i oszczędzanie. Niby to samo, a jakoś nie to samo.
Cogito Niedziela, 15 Marca 2020, 7:43
Dla mnie ok