M. Morawiecki: Pomożemy obywatelom w powrocie do kraju

14 Marca 2020, 19:04 Mateusz Morawiecki

Pomożemy obywatelom w powrocie do kraju – poinformował w sobotę po godz. 18.00 premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o program Lot do domu, który ma być realizowany od poniedziałku.  Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że każdej doby wykonywane jest ok. 1,5 tys. testów, więc będzie przybywało pacjentów zakażonych, ale zapewniał, że są to osoby z  obserwacji. Obecnie jest 4,4 tys. osób w kwarantannie. - Mamy także 13 ozdrowieńców – to jest dobra informacja – mówił J. Pinkas.

Według stanu na sobotę na godz. 19 w Polsce są 93 potwierdzone przypadki zakażenia i 2 ofiary śmiertelne.

Jak mówił premier podczas konferencji, w Europie wirus rozwija się szybko, przyspieszyła liczba zakażonych, m.in. w Hiszpanii, w Anglii. - To pokazuje jak wirus może szybko się rozprzestrzeniać i jak ważne jest spowalnianie tego wirusa, aby osoby które wymagają leczenia szpitalnego, miały właściwą opiekę - wskazywał M.Morawiecki.

- Wiemy, że wirus dotyka zwłaszcza osoby starsze i chcemy zastosować wszelkie metody, aby ograniczyć napływ wirusa do naszego kraju - mówił premier i przypomniał wprowadzony zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski. Jak podkreślił, rząd pomoże obywatelom Polski w powrocie do kraju.

- Wprowadzone przez nas ograniczenia tworzą wiele trudnych sytuacji zwłaszcza dla polskich obywateli poza granicami. Chcemy, aby obywatele mogli do Polski wróci - wskazywał. Dodał, że wjechać do Polski mogą też niektórzy cudzoziemcy, np. ci, którzy są małżonkami, dziećmi, mają kartę Polaka, pozwolenie na pracę.

Lot do domu

- Chcemy zaplanować operację powrotów, zwłaszcza dla tych osób oddalonych, gdzie transport kołowy jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Zaplanowane wcześniej loty czarterowe odbędą się zgodnie z wcześniej zaplanowanym harmonogramem podróży - mówił. Jak poifnormował w ramach akcji Lot do domu oferowane będą też specjalne loty realizowane przez PLL Lot z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru i Stanów Zjednoczonych. - Wobec Polaków przebywających w innych częściach świata np. bliskim wchodzie lub północnej Afryce oferujemy na specjalnej stronie PLL Lot możliwość zapisywania się na powroty do kraju. Cena tych biletów będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich - wyjaśniał szef rządu.

Jak mówił, także decyzja o przywróceniu kontroli na granicach nie była łatwa. - Wiemy, że mamy dziś już ok. 100 osób zarażonych koronawirusem. Gdyby nie wszystkie podjęte działania, to ta liczba byłaby wyższa - wskazywał.

Podziękował za odpowiedzialną postawę Polaków. - Wprowadzamy te działania; zamykamy granice, restauracje, galerie handlowe, zamykamy je po to, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. To niezwykle ważne dni, ważne tygodnie - mówił M.Morawiecki.

Podziękował pracownikom ochrony zdrowia i służb sanitarnych, za ogromny wysiłek dla zapewnienia zdrowia publicznego.

- Z dumą i wzruszeniem obserwuję, jak bardzo poświęcamy się i jak jesteśmy odpowiedzialni. Dziękuję za tak wielką rozwagę i spokój. Dziękuję wszystkim Rodakom, bo tylko razem możemy sobie poradzić z tym zagrożeniem - podkreślił.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zwracał uwagę, że "odpowiedzialność, rozwaga, rozsądek – to jest prawdziwe lekarstwo na koronawirusa. 

13 ozdrowieńców

- Każdej doby robimy ok. 1,5 tys. testów, więc będzie przybywało pacjentów zakażonych, ale są to osoby z naszej obserwacji. 4,4 tys. osób jest w kwarantannie, a 40 tys. w obserwacji. Mamy także 13 ozdrowieńców – to jest dobra informacja - zaznaczył.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz