Komisja Europejska: w poniedziałek przetarg na testy i respiratory

15 Marca 2020, 18:48 europa komisja europejska parlament

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w krótkim wystąpieniu video wspólny przetarg na testy, zaopatrzenie medyczne i respiratory. Przetarg ma być ogłoszony jutro. Polska może do niego przystąpić dzięki dołączeniu 6 marca br. do unijnego systemu wspólnych zamówień. Von der Leyen podkreśliła także, że został przyjety mechanizm eksportu niektórych produktów medycznych poza granice Wspólnoty.

 

- Pracujemy na 3 frontach. Po pierwsze przemysł stara się zwiększyć produkcję, ale to nie wystarczy. Musimy dbać o zasoby, którymi dysponujemy na terenie Unii Europejskiej. Dlatego wprowadziliśmy dzisiaj system autoryzacji eksportu poza granice Wspólnoty. - powiedziała Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że to niezbędne dla zapewnienia właściwego wyposażenia europejskiego systemu ochrony zdrowia. Dodała, że musi zostać wprowadzony właściwy podział sprzętu i wyposażenia pomiędzy wszystkimi krajami unijnymi. - Żaden nie jest w stanie wyprodukować tyle, ile naprawdę potrzebuje, a zapytań jest ogrom. Musimy zapewnić właściwe, niezakłócone ścieżki dostaw. - powiedziała.

- Komisja Europejska pracuje z rządami wszystkich krajów unijnych w powyższych trzech obszarach. Jutro ogłosimy wspólne zamówienie publiczne na testy, wyposażenie medyczne i respiratory. Pokonanie epidemii wymaga skoordynowanej i szybkiej współpracy - zakończyła Ursula von der Leyen.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz