Premier: Jesteśmy w trakcie prac nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa gospodarki

16 Marca 2020, 14:18 Mateusz Morawiecki

Jesteśmy w trakcie prac nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa gospodarki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji po posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego. Zapewnił, że rozwiązania zostaną przedstawione w najbliższym czasie. Apelował też o pozostawanie w domach.

Jak mówił premier, Polska ściśle stosuje się do zaleceń WHO, która jednoznacznie wydała wskazówki co do kompleksowych działań i jak mówił w Polsce zostały już wdrożone działania, których celem jest ograniczenie liczby zakażeń.

- Jesteśmy w trakcie prac nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa. Cała gospodarka polska, światowa, europejska odczują walkę z epidemią koronawirusa. W najbliższych dniach pokażemy konkretne działania, będziemy jeszcze dopracowywać szczegóły. Pracownicy i pracodawcy otrzymają pewne wsparcie -  mówił M. Morawiecki.

- Ta choroba dla ogromnej większości populacji jest możliwa do odbywania w domu, zdrowiejemy w domu, ale statystyki są najbardziej brutalne wobec osób starszych - podkreślał.

- W każdym z województw przeznaczamy specjalną jednostkę szpitalną dedykowaną tylko osobom z koronawirusem, na wypadek gdyby przypadków zakażenia było coraz więcej, czego nie możemy wykluczyć obserwując sytuację w innych krajach europejskich - mówił szef rządu.  - Może za kilka dni być kilkaset przypadków, więc musimy dostosować infrastrukturę służby zdrowia do większej liczby zachorowań - dodał.

- Robimy co w naszej mocy, aby do rozprzestrzeniania się dochodziło jak najwolniej. To będzie w przypadku Polaków wielki test odpowiedzialności - zaznaczył premier. - Obecnie 25 tys. osób jest objętych nadzorem epidemicznym, 8 tys. - przebywa w kwarantannie. Polacy w sposób zdyscyplinowany stosują się do procedur. Ta solidarność jest niezwykle ważna. To nasz podstawowy obowiązek. Trzymajmy się tych reguł - mówił premier.

Podziękował pracownikom medycznym i dodał, że takich podziękowań nigdy nie jest za dużo. Zapewniał, że materiałów ochronnych nie powinno zabraknąć i powinno ich być w nadmiarze, dlatego cały czas są produkowane.

Powrót Polaków do kraju

Premier przypomniał, że trwa akcja Lot do domu, a LOT przywozi Polaków z wielu kierunków z całego świata. - Jesteśmy też w kontakcie z państwami, których obywatele chcą przejechać przez Polskę - dodał. 

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapewniał, że polskie placówki konsularne pracują całodobowo, pełnią dyżury, a na specjalnej infolinii w MSZ odebrano w weekend 86 tys. połączeń. Dodał, że priorytetowe obecnie kierunki powrotów to Norwegia, Wietnam, Grecja, Dominikana.

- Na stronie PLL Lot jest zarejestrowanych ok. 30 tys. Polaków, którzy chcą wrócić do kraju - poinformował i dodał, że z informacji z placówek dyplomatycznych wynika, iż może być to ok. 100 tys. osób, które będą wracać także własnymi samochodami.

Dostawy towarów do Polski niezagrożone

Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podziękował tym, dzięki którym transport funkcjonuje normalnie i mamy perspektywy, że Polacy będą bezpieczni pod kątem transportowym, m.in. załogom samolotów, kierowcom autobusów, załogom kolei, a także kierowcom transportu towarowego międzynarodowego.

Zapewnił, że transport międzynarodowy funkcjonuje, utrzymywany jest łańcuch dostaw, a dostawy towarów do Polski nie są zagrożone. Zapewniał, że połączenia lotnicze, kolejowe czy autobusowe nie zostaną zlikwidowane, a jedynie czasowo wstrzymane.

Apelował też do samorządów o wstrzymanie pobierania opłat w parkometrach, tak aby więcej osób skorzystało z własnych samochodów zamiast transportu publicznego.

Termin wyborów prezydenckich 

Premier pytany o ewentualne przesunięcie terminu wyborów prezydenckich stwierdził, że na dziś nie ma takich planów.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz