PPOZ do Minister Pracy o wstrzymanie badań okresowych dla pracowników w POZ

17 Marca 2020, 11:04 lekarz

W związku z obowiązującym w całym kraju stanem zagrożenia epidemicznego, lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zawieszenie wykonywania przez lekarzy rodzinnych badań okresowych u pracowników. - W przeciwnym razie pacjenci, którzy w tej chwili szturmują placówki POZ, po prostu nie będą przyjmowani - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Jak ocenia PPOZ, koronawirus „wywrócił” życie Polaków do góry nogami. Zamknięto szkoły, uczelnie, urzędy, restauracji.  Rząd apeluje o pozostawanie w domach i unikanie skupisk ludzkich.

- Największym siedliskiem wirusów i bakterii są przychodnie lekarskie. W celu zminimalizowania zakażenia, lekarze PPOZ wprowadzili stan wyjątkowy. Chorzy przyjmowani są w konkretnych godzinach po wcześniejszej konsultacji telefonicznej. Zawieszono szczepienia dzieci chorych, planowe zabiegi, rehabilitacje. Wszystko po to, aby jak najskuteczniej odizolować osoby zdrowe od chorych - wskazują lekarze rodzinni.

Kilka dni temu lekarze PPOZ zaapelowali do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg o jednoznaczne wytyczne dotyczące zaświadczeń dla rodziców, których dzieci - w związku z zamknięciem szkół - pozostają w domach. Chodziło o to, aby opiekunowie nie pojawiali się w przychodniach.

- Choć większość pacjentów stosuje się do „poleceń” służb, zdarza się, że osoby zdrowie zgłaszają się na przykład na badania okresowe, bo takie mają zalecenia od pracodawców! - wskazują lekarze.

- Takie zachowania w obecnej sytuacji pociągają za sobą ogromne ryzyko zakażenia. Zdrowi pracownicy przychodzący na badania w dużym stopniu narażeni są na wirusy. Uważamy, że należy przesunąć terminy badań, ale do tego potrzebne są konkretne wytyczne i dyspozycje dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Zasady postępowania w takich przypadkach powinny zostać jednoznacznie określone - mówi Bożena Janicka.

W obliczu grożącej epidemii lekarze PPOZ apelują także do pracodawców o niewysyłanie pracowników na badania okresowe i nienarażanie ich na chorobę, która dziesiątkuje cały świat.

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

14 komentarzy

Sylwia Niedziela, 29 Marca 2020, 20:49
Badania okresowe do 31 marca. co w takim przypadku?
ecik Niedziela, 29 Marca 2020, 20:39
co w przypadku kiedy skończy się termin ważności badań okresowych
Grażyna Wośkowiak Czwartek, 19 Marca 2020, 10:26
Konieczne jest czasowe zawieszenie obowiązku przeprowadzania badań profilaktycznych, ale taka decyzja należy do rządu. Zapisy kodeksu pracy w art. 229 mówią,że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez ważnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracy. Proponuję "odgórne" przedłużenie ważności orzeczeń lekarskich na 3 miesiące.Będzie problem z badaniami wstępnymi, natomiast w przypadku badań kontrolnych (po chorobie powyżej 30 dni) można oprzeć się na orzeczeniu lekarza leczącego, który stwierdzi zakończenie potrzeby czasowej niezdolności do pracy.
Katarzyna Czwartek, 19 Marca 2020, 6:33
Pracodawca nie chce mnie dopuścić do pracy, gdyż mija termin badań lekarskich a wysyła mnie na urlop albo płatne 60 %. Dlaczego ja mam być pokrzywdzona. Z czego zapłacę rachunki?
Badania okresowe Środa, 18 Marca 2020, 20:05
Kiedy wejdzie w życie Pakiet antykryzysowy? Jeżeli od 1 kwietnia, to wszystkie badania okresowe do tego czasu trzeba zrobić?
Anonimka Środa, 18 Marca 2020, 13:09
A co z badaniami kontrolnymi ?
Gdy ktoś chorował powyżej 30 dni i musi je zrobić żeby móc wrócić do pracy?
Bez tych badań pracodawca też nas nie przyjmie do pracy.
Anonimka Środa, 18 Marca 2020, 13:07
Witam A co z osobami które chorowały powyżej 30 dni i muszą zrobić badania kontrolne ? Bez tego też pracodawca nie dopuści nas do pracy.
I co my mamy robić?
Aaa Środa, 18 Marca 2020, 17:19
Ja mam zalecenia od swojego lekarza aby uzyskac dalsze zwolnienie od swojego lekarza rodzinnego.
Listu Wtorek, 17 Marca 2020, 18:54
Skoro nie mogę iść na badania okresowe to czy w przypadku urlopu bezpłatnego dostanę od zusu jakieś pieniądze?
Tomasz Wtorek, 17 Marca 2020, 16:23
Konieczne jest umożliwienie dopuszczenia do pracy pracowników, którzy nie mogą z powody braku mozliwości wykonania badań okresowych ich wykonac. Dzisiaj próbowałem umówić pracownika na badanie okresowe. Mamy podpisanych kilka umów - w żadnej przychodni nie ma takiej mozliwości. Za dwa dni pracownikowi wychodzi termin badań i nie możemy go dopuścić do pracy. Skoro nie może pracować i nie ma urlopu nie dostanie wynagrodzenia. Trzeba szybko zadziałać w tym temacie
pat Wtorek, 17 Marca 2020, 14:52
A co z badaniami kontrolnymi po L4?
Anonimka Środa, 18 Marca 2020, 13:10
Właśnie dobre pytanie co z badaniami kontrolnymi po L4 ...
Tomek Środa, 18 Marca 2020, 9:24
Wiadomo coś może co z badaniami kontrolnymi po L4? Mozna wrócić do pracy czy nie ma chorobowego nie ma żadnych środków do życia?? nasze państwo przygotowane na wszystko nie wie o istnieniu takiego problemu?? Za co mamy żyć??
bb Wtorek, 17 Marca 2020, 13:26
Specjaliści z PIP wypowiadają się cały czas w sposób jednoznaczny: pracownik bez ważnych badań lekarskich nie może być dopuszczony do pracy, nie ma innej możliwości. Potrzeba chyba rozwiązania systemowego, które przedłużyłoby ważność badań w tym szczególnym czasie.