164 mln euro w konkursie KE na walkę z koronawirusem

17 Marca 2020, 12:55

Tylko do jutra można składać wnioski w konkursie Komisji Europejskiej dotyczącym innowacyjnych rozwiązań w walce z koronawirusem, którego budżet wynosi 164 mln euro. Konkurs EIC Accelerator adresowany jest do start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw. Głównym celem jest jak najszybsze wypracowanie rozwiązań, które będą wspierać m.in. leczenie, proces testowania i monitorowania koronawirusa. 

 

 

Podstawowe kryterium umożliwiające start w konkursie to prowadzenie działalności na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej (w tym Polski) lub w kraju stowarzyszonym w Programie Horyzont 2020 (pełną listę krajów stowarzyszonych można znaleźć pod adresem https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/grants_manual/hi/3cpart/h2020-hi-list-ac_en.pdf)).

Komisja Europejska nie definiuje również konkretnego sektora, z którego ma pochodzić aplikujący start-up czy przedsiębiorstwo. Dużym ułatwieniem dla składających aplikacje jest również brak preferowanych obszarów tematycznych, które byłyby traktowane priorytetowo - wszystkie wnioski będą oceniane w ten sam sposób. Jest to rozwiązanie nieczęsto stosowane w konkursach finansowanych ze środków UE. 

Dodatkowo KE zapewnia, że w przypadku zwycięskich aplikacji konkursowych uruchomienie środków będzie przebiegało w możliwie jak najszybszy sposób (tzw. fast track). Oprócz tego zapewniony zostanie łatwiejszy dostęp do innych zasobów inwestycyjnych i możliwości finansowania ze środków UE.

Dotychczas, w ramach tego samego mechanizmu finansowania, KE wspierała już projekty związane z walką z chorobami zakaźnymi. Były to m.in. projekty takie jak: m-TAP project - polegający na zaprojektowaniu specjalnego filtra usuwającego wirusy czy MBENT project - dotyczący poprawy monitorowania przemieszczenia się ludzi w czasie epidemii. Oprócz samego finansowania, dla wybranych aplikacji istnieje również możliwość otrzymania coachingu i mentoringu biznesowego ułatwiającego dalszy rozwój na rynkach międzynarodowych.

Wnioski konkursowe można składać poprzez stronę KE do 18 marca br., do godziny 17.00 (czas brukselski).  

Więcej informacji TUTAJ 

Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz