UEFA: nie Euro 2020 a Euro 2021

17 Marca 2020, 14:34

Dzień po dniu zapadają kolejne decyzje, które mają na celu minimalizację zagrożenia zarażeniem się koronawirusem. Epidemia dotknęła też świat sportowy i tym samym jedne z najważniejszych wydarzeń na Starym Kontynencie, Mistrzostwa Europy - EURO 2020 decyzją UEFA zostały przełożone na lato 2021 r.

Przypomnijmy, że EURO 2020 miało rozpocząć się 12 czerwca i potrwać do 12 lipca. P raz pierwszy w historii w 12 różnych państwach: Holandii, Azerbejdżanie, Hiszpnaii, Rumunii, Węgrzech, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Niemczech, Włoszech i Rosji.

Decyzję UEFA podjęła na specjalnej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli 55 krajowych związków piłkarskich.

– Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Jak będą wyglądały najbliższe rozgrywki piłkarskie w Europie?

Zgodnie z decyzją UEFA, następujące zmiany obejmą rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:


1. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).
2. Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.
3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.
4. Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

Rozgrywki klubowe:

1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.
2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych. 

źródło: PZPN, UEFA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz