Pierwsi ochotnicy zaszczepieni na Covid19. Ruszyły testy na ludziach

18 Marca 2020, 9:52 szczepienie

W tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych ruszyły testy na ludziach szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19. Jennifer Haller - to pierwsza osoba na świecie zaszczepiona przeciw koronawirusowi. Kolejnych 45 ochotników już czeka w kolejce.

Pierwsze na świecie szczepienie przeciw Covid-19 wykonano centrum badań Kaiser Permanente Washington Research Institute w mieście Seattle.  

Pacjentka jest jedną z 45 wolontariuszy, którym w ciągu najbliższych 28-dni poddane zostaną dwóm iniekcjom szczepionki. To pierwszy krok w celu dopuszczenia do masowej produkcji i dystrybucji, wyczekiwanej przez cały świat szczepionki.

Cały świat w wyścigu o wynalezienie szczepionki 

Firma z Seattle nie pozostaje osamotniona w wyścigu o wynalezienie szczepionki. Spółka może czuć oddech na plecach ponad 35 firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, które na całym świecie skupiają działalność swoich ośrodków badawczych na znalezienie leku przeciw koronawirusowi. Co najmniej cztery z nich już przeszły do fazy testów na zwierzętach, a kolejne dwie przygotowują się do testów na ludziach.

W tym tygodniu rząd chiński donosił o wszczęciu "fazy pierwszej" kontrolowanych, rządowych testów klinicznych. Testy nad szczepionką mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu. Chiny poszukują 108 zdrowych rekrutów do wzięcia udziału w testach, które miałyby odbywać się do końca roku. 

W wyścigu prócz Stanów i Chin udział bierze także Unia Europejska, która m.in. w ostatnim tygodniu zaoferowała jednej z biotechnologicznych firm z Niemiec 80 mln Euro na poszukiwania szczepionki, udaremniając tym samym Stanom Zjednoczonym próbę wykupienia europejskiej spółki.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz