Rząd przedstawił założenia pakietu antykryzysowego. Koszt to 212 mld zł

18 Marca 2020, 12:58 MORAWIECKI RADA MINISTRÓW (KPRM)

Po zakończeniu Rady Gabinetowej w środę przedstawiono założenia pakietu antykryzysowego w związku z koronawirusem. Jednym z pięciu filarów pakietu jest wsparcie dla służby zdrowia, na które przeznaczone zostanie 7,5 mld zł. Pozostałe filary to: obrona pracowników przed utratą pracy, filar dla przedsiębiorców, zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania całego systemu finansowego, a także filar inwestycji publicznych.

Jak podkreślał prezydent RP Andrzej Duda, w najtrudniejszej sytuacji są zwłaszcza mali przedsiębiorcy, ale pomoc potrzebna jest wszystkimi i tym małym, średnim i tym największym. 

- Pakiet musi być bardzo szeroki i kompleksowy, i obejmować wszystkie dziedziny życia. Ten pakiet będzie w najbliższym czasie przekładany na teksty projektów ustaw - mówił A. Duda. - Jest ukierunkowany na to, aby pomóc wszystkim którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji - dodał.

Prezydent podkreślił, że obecny kryzys ma charakter ogólnoświatowy, zatem program musiał zakładać, że polskie instytucje muszą radzić sobie same, bez zewnętrznej pomocy, z jednoczesnym osłanianiem naszego sektora finansowego.

Przypomniał, że zwrócił się z prośbą do sektora bankowego o program pomocy kredytobiorcom,, aby odroczyć spłatę kredytów. W większości przypadków takie odroczenie będzie na 3 miesiące, ale prezydent apelował, aby było to na 6 miesięcy.

- To różnego rodzaju ulgi, zwolnienia, przesunięcia spłat, swoiste wakacje, możliwość odłożenia płatności ZUS, a potem rozłożenia tej płatności ZUS-u na raty, będzie system wypłaty wynagrodzeń dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą świadczyć pracy,  dla firm transportowych możliwość przejęcia płatności leasingu (...) - wyliczał prezydent. 

- Mam nadzieję, że przedsiębiorcy dzięki tym rozwiązaniom przetrwają ten trudny czas i że będzie to optymalny sposób ratowania polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców, polskich rodzin. (…)  - podkreślił. Wyraził nadzieję, że tarcza antykryzysowa jak najszybciej zostanie wprowadzona. Jednocześnie przyznał, że w związku z koronawirusem "na pewno nie unikniemy deficytu budżetowego, mimo, że do tej pory była świetna sytuacja".

Osobista interwencja ws. środków ochrony z Chin

Prezydent zwracał uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej zachorowań, liczba zakażonych nie przyrasta w takim tempie, jakiego początkowo spodziewali się eksperci.

Podziękował też wszystkim za heroiczne działania w walce z koronawirusem. - Dziękuję Rodakom, bo w godzinie próby pokazujemy, że potrafimy zdać egzamin z odpowiedzialności, egzamin ze służby i egzamin z dzielności - mówił.

- Apelował o nie przychodzenie do szpitali i placówek, gdy źle się czujemy, ale o telefon i uzyskanie wskazówek co robić. - Musimy za wszelką cenę uniknąć możliwości zakażenia personelu medycznego - zaznaczył.

Dziękował personelowi medycznemu, a szczególnie diagnostom laboratoryjnym za ich trudną służbę.

Przyznał jednocześnie, że jest trudna sytuacja ze środkami ochrony osobistej. - Poszukujemy ich w tej chwili na świecie. Wszędzie, gdzie się tylko da - mówił. - Zobowiązałem się, że skontaktuję się dosłownie w najbliższym czasie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, którego znam osobiście i którego poproszę o to, aby Chiny, które są największym na świecie producentem tego rodzaju środków ochrony bezpośredniej personalnej, udostępniły nam więcej tego typu wyposażenia. Mam nadzieję, że ta prośba zostanie wysłuchana, oczywiście my to zakupimy, bo są na to środki i nie będziemy ich na to szczędzić - zaznaczył. 

Pięć filarów

Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że obecnie ważne jest, aby dbać o zdrowie publiczne, ale musimy troszczyć się nie tylko o zdrowie publiczne, ale także o zdrowie gospodarki.

- Gospodarka niewątpliwie ze względu na epidemię koronawirusa zostanie bardzo mocno uderzona, zostanie uderzona co najmniej tak mocno jak paręnaście lat temu, a są już prognozy, które mówią, że może to być uderzenie jeszcze mocniejsze - stwierdził.

- Dzisiaj potrzebujemy bardzo mocno nadziei - nadziei na to, że będzie lepsze jutro, że potrafimy poprzez odpowiednie mechanizmy, poprzez zastosowanie wielu działań prawnych, finansowych, inwestycyjnych, gospodarczych doprowadzić do zamortyzowania negatywnych skutków koronawirusa. Dlatego od kilku tygodni pracowaliśmy już nad rozwiązaniami (...) - mówił szef rządu.

Jak poinformował, szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Podzielony zostaje on na 5 części.

Są to:

1. filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy; - Są to działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, przedsiębiorca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy - oświadczył szef rządu. Poinformował, że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca. - Jestem przekonany, że dzięki temu parę milionów osób, może nawet 3-4 mln osób, będzie bezpieczniejsze na rynku pracy - ocenił. Ponadto wskazał, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie.

2. filar dla przedsiębiorców, czyli m.in. gwarancje kredytowe, zapewnienie płynności, mikro pożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego, dla spedycji, tu szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym, płynnościowym dostarczanych przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu (...)

3. filar wsparcia dla służby zdrowia. - Tu chcemy alokować co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków, m.in. na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne i wszelkie inne sprrzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z koronawirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej. To filar, który jest bardzo potrzebny dla unowocześnienia naszej infrastruktury medycznej - mówił premier.

4. zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania całego systemu finansowego; - naszych  środków, depozytów, lokat, płatności, wpłat i wypłat;

5. filar inwestycji publicznych. - Zbudujemy fundusz w wysokości 30 mld zł, aby wzmocnić wydatki na drogi samorządowe, cyfryzację modernizację szkół, przebudowę infrastruktury całego państwa. To będą środki niezależne od innych źródeł - wyjaśniał premier.

- Jestem przekonany, że tarcza to dobra kombinacja różnych rozwiązań, wydatków (..) po to, aby najbliższe krytyczne kilka miesięcy przejść w możliwie nienaruszonym stanie i potem pracować nad odbudową - podkreślił szef rządu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz