EMA: obecnie brak dowodów na wpływ ibuprofenu na chorobę Covid-19

18 Marca 2020, 15:19 lekarz

Obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby Covid-19 - informuje Europejska Agencja ds. Leków (EMA). - Na podstawie dostępnych danych nie ma powodu, aby pacjenci przyjmujący ibuprofen przerywali leczenie - komentuje Grzegorz Cessak, prezez URPL.

 

Przypomnijmy, że francuski minister zdrowia poinformował na swoim twitterze, że na podstawie wyników klinicznych pacjentów z koronawirusem w tym kraju, stwierdzono jakoby ibuprofen wpływał niekorzystnie na przebieg choroby pacjentów z Covid-19. Pisaliśmy o tym tutaj: Ibuprofen może pogorszyć stan zdrowia pacjenta z koronawirusem?

Tymczasem, Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. - EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii - czytamy w komunikacie.

- W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Użycie każdego produktu leczniczego niesie ze sobą korzyści i ryzyka, które są odzwierciedlone w zatwierdzonych drukach informacyjnych, i które powinny być wzięte pod uwagę razem z krajowymi wytycznymi dotyczącymi leczenia, których większość zaleca paracetamol jako lek pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i bólu - informuje URPL.

Wobec powyższego, na chwilę obecną, "na podstawie dostępnych informacji nie ma powodu, aby pacjenci przyjmujący ibuprofen przerywali leczenie. Jest to szczególnie ważne u pacjentów przyjmujących ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne z powodu chorób przewlekłych."

źródło:

Komunikat URPL

Komunikat EMA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz