Prezydent: będzie aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie

19 Marca 2020, 11:34 stetoskop telefon informatyzacja

Będzie aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie - poinformował w czwartek prezydent RP Andrzej Duda.

W BBN odbyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ws. koronawirusa z udziałem prezydenta RP.

Podczas briefingu po posiedzeniu prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że powstanie specjalna aplikacja dla osób przebywających w kwarantannie. - W najbliższych godzinach zostanie uruchomiona aplikacja na smartfony dla osób przebywających na kwarantannie - wyjaśnił. Dodał, że będzie ona pomagała w realizacji kwarantanny.

Prezydent mówił, że dużą część posiedzenia zespołu zajęła sprawa ruchu granicznego i tego w jaki sposób jest realizowana ochrona granic oraz tego, jak postępujemy z obcokrajowcami, którzy chcą się dostać na teren Polski. Jak zaznaczył, relacjonował swoje środowe rozmowy telefoniczne z prezydentami: Łotwy i Ukrainy. - Są uzgodnione tryby postępowania; będą m.in. pociągi, które będą przewoziły obywateli Ukrainy z naszej zachodniej granicy na Ukrainę, żeby nie poruszali się oni po naszym kraju, jeżeli przyjeżdżają z zagranicy - poinformował prezydent.

Jak mówił była też mowa o problemach z zaopatrzeniem w środki ochrony osobistej i zapewnił, że w Polsce uruchamiane są kolejne produkcje w tym zakresie.

Tematem rozmów była też tarcza antykryzysowa dla gospodarki, której założenia rząd przedstawił w środę. - Mam nadzieję, że w najbliższych godzinach będą gotowe projekty ustaw w ramach tarczy antykryzysowej, której założenia zaprezentowano w środę - mówił A. Duda i wyraził też nadzieję, że Sejm zajmie się nimi w przyszłym tygodniu. Rząd: filar wsparcia dla służby zdrowiaRząd przedstawił założenia pakietu antykryzysowego. Koszt to 212 mld zł

- Uczynimy wszystko co możliwe, aby w jak największym stopniu Polskę zabezpieczyć przed skutkami tego, co obecnie się dzieje(...) - wskazywał jednocześnie przyznając, że "sytuacja jest trudna i nie wiadomo jak długo potrwa ten stan".

- Apelował do seniorów o stosowanie szczególnych środków ostrożności, "bo dla nich wirus może być najbardziej groźny". Zwrócił się o ostrożność, empatię w stosunku do osób samotnych, starszych, ostrożne ewentualne kontakty w celu wzajemnej pomocy. Z koeli osoby, które źle się czują - jak radził Prezydent RP - w pierwszej kolejności powinny kontaktowały się telefonicznie z przychodnią lub specjalną infolinią. - Musimy chronić personel medyczny – on musi pozostać zdrowy - wskazywał.- Proszę też o szczerość, gdy lekarz przeprowadza wywiad i pyta o to, gdzie byliśmy. Proszę o zachowanie takiej roztropności, abyśmy mogli w lepszy sposób realizować to zabezpieczenie - mówił A. Duda.

Z koeli premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że od wczoraj udało się rozładować kolejki na granicy zachodniej i południowej. Przypomniał, że rząd zamknął granicę dla cudzoziemców, aby ograniczyć nowe przypadki zachorowań.

Jak mówił, jeżeli chodzi o szkoły, to coraz więcej placówek, "blisko 80 proc. korzysta ze zdalnych mechanizmów zlecania zajęć i weryfikacji wiedzy". Podziękował rodzicom i młodzieży, otwartej na taką formę nauki.

Odnosząc się do tarczy antykryzysowej, podkreślał, że najważniejsze jest, aby tarcza była mechanizmem przejściowym. - Gdy Polska już opanuje epidemię, gdy wygładzi się krzywa przyrostu nowych zachorowań (...), będzie trzeba wracać do pracy, jednak w zupełnie nowych okolicznościach, z dystansem, w innych warunkach sanitarno-higienicznych - ocenił.

Jednocześnie podkreślał, że "99,5 proc. trzyma się zasad kwarantanny".

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz