Hiszpania: czasowa nacjonalizacja prywatnych szpitali

19 Marca 2020, 11:36 Ebola wirus eopidemia zakażenie

Hiszpański rząd podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem. W poniedziałek poinformowano o decyzji dot. czasowej nacjonalizacji i rządowej kontroli  nad prywatnymi dostawcami usług zdrowotnych wraz z ich placówkami. Czy w Polsce może dojść do takiej sytuacji? Ministerstwo odpowiada. 

 

- Rząd Hiszpanii będzie chronić wszystkich swoich obywateli i zagwarantuje odpowiednie warunki życia, aby spowolnić pandemię przy jak najmniejszych niedogodnościach – mówił hiszpański minister zdrowia, Salvador Illa.

 Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych epidemią Covid-19 krajów w UE. W sumie w Hiszpanii potwierdzono 15014 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z powodu Covid-19 zmarło 640 osób. (11:30 19. marca) Tylko wczoraj (środa 18. marca) w samej Hiszpanii potwierdzono 2943 nowych przypadków zakażenia i 105 zgonów.

Od społecznej kwarantanny do nacjonalizacji

W ubiegłym tygodniu rząd podjął decyzję o zamknięciu restauracji, barów, sklepów (z wyjątkiem marketów spożywczych i aptek)  czy placówek publicznych.Władze wykorzystują także technologię bezzałogowych pojazdów latających (dronów) do monitorowania ruchu obywateli na ulicach. 

Ponadto, w niedzielę, by walczyć z niedoborami wyrobów medycznych, rząd ogłosił, że każda firma, która posiada lub może wytwarzać materiały do ​​diagnozowania, maski ochronne i okulary, rękawiczki oraz inne produkty medyczne lub farmaceutyczne, musi poinformować o tym władze w ciągu 48 godzin - pod groźbą kary.

Tak samo jak i w Polsce, Hiszpania zdecydowała się także wesprzeć kadry poprzez  umożliwieniu studentom medycyny czwartego roku  „pomocy dla służby zdrowia w kraju”.

 Rząd Hiszpanii podejmuje także na bardziej radykalne kroki. W poniedziałek ogłoszono czasową nacjonalizację wszystkich szpitali i placówek medycznych w kraju. Co za tym idzie prywatni pracownicy służby zdrowia zostaną tymczasowo "przejęci" i oddani do dyspozycji krajowego systemu opieki zdrowotnej. Ponadto publiczne i prywatne placówki „będą przygotowane do przekształcenia w nowe przestrzenie dla pacjentów z Covid19.”

Czy możemy spodziewać się podobnych rozwiązań w Polsce?

- Takie możliwości są, ale nie spotkaliśmy się dotąd z odmową współpracy z sektorem prywatnym. Część szpitali jednoimiennych jest własnością pomiotów prywatnych. Czuja się odpowiedzialni i bardzo za to dziękuję - mówił w środę dla Radia Zet o możliwość nacjonalizacji podmiotów prywatnych minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie ma takiej potrzeby, ale jest taka możliwość - mówił.

źródło: EL PAÍS

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz