Krajowi Producenci Leków apelują o pilne wdrożenie RTR Plus

19 Marca 2020, 13:11 leki

Krajowi Producenci Leków apelują do rządu o włączenie przemysłu farmaceutycznego w system rozwiązań osłonowych mających ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. Jak przekonują, rozwiązaniem, które można wdrożyć natychmiast jako dodatkowy element „tarczy antykryzysowej”, jest Refundacyjny Tryb Rozwojowy PLUS (RTR PLUS).

PZPPF zwrócił się w środę do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z prośbą o wdrożenie rozwiązań mających na celu ochronę krajowych producentów leków przed skutkami epidemii. Związek wskazał na wzrost cen surowców oraz narzędzi do produkcji leków, kłopoty z transportem oraz problemy związane z utrzymaniem ciągłości produkcji. Zaapelował o jak najszybsze wprowadzenie RTR Plus, który umożliwiłby zachowanie dotychczasowych cen leków.

Jak podkreślili w liście do premiera, wszyscy krajowi producenci - zarówno Spółka Skarbu Państwa, jak i prywatne podmioty farmaceutyczne - traktują polski rynek priorytetowo i dzięki współpracy z Rządem są w stanie reagować szybko na bieżące wyzwania związane z epidemią koronawirusa.

Podali przykłady m.in. rozpoczęcie wytwarzania na potrzeby kraju płynu do dezynfekcji przez Polfę Tarchomin oraz zintensyfikowana produkcja leku zarejestrowanego w leczeniu COVID-19 przez Adamed (zakład pracuje w trybie trzyzmianowym). Firma ta zabezpieczyła cały dotychczasowy zapas na potrzeby pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV2, a także na prośbę Ministerstwa Zdrowia - jako firma społecznie odpowiedzialna - podjęła się dostarczenia leku z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali w całej Polsce, by jak najszybciej trafił do pacjentów. Jak wskazują, także największy krajowy wytwórca leków Polpharma pracuje na 100 proc. swoich możliwości i podjęła decyzję o zwiększeniu produkcji leków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym.

Zwrócili uwagę na "pogarszające się warunki działania branży" m.in. występowanie zakłóceń w dostawach, a także podnoszenie cen półproduktów do produkcji leków i wyrobów medycznych. - Dynamicznie zmieniająca się sytuacja wymaga bieżącej analizy i zdecydowanych działań. Abyśmy mogli nadal produkować leki niezbędne w walce z COVID-19, a także zachowali odpowiedni poziom produkcji innych niezbędnych Polakom produktów, konieczne jest włączenie naszej branży w system rozwiązań osłonowych, które, we współpracy z Panem Prezydentem przygotował Pański Rząd. W naszym przekonaniu rozwiązaniem, które można wdrożyć natychmiast jako dodatkowy element „tarczy antykryzysowej” jest Refundacyjny Tryb Rozwojowy PLUS (RTR PLUS) - przekonują krajowi producenci leków.

Przypomnieli, że nad założeniami RTR Plus pracowali w ostatnim czasie wraz z Ministerstwem Zdrowia.

Jak przekonują, w pierwszym kroku RTR PLUS zapewni działającym w Polsce producentom leków niezbędną stabilizację.-  W kolejnym - zdecydowanie zwiększy nasze możliwości inwestycyjne i rozwojowe. Końcem drogi, którą zapoczątkuje wprowadzenie RTR Plus, będzie zbudowanie pełnej suwerenności lekowej Polski i uczynienie z branży farmaceutycznej potężnego koła zamachowego polskiej gospodarki, co przewidywał kierowany przez Pana zespół przygotowujący Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Trudny czas, w który wchodzimy, jest w naszym przekonaniu ostatnią chwilą na pełną realizację założeń SOR w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego - stwierdzają producenci.

- Dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym krajowy przemysł farmaceutyczny aktualnie znajduje się w europejskiej czołówce pod względem nowoczesności bazy wytwórczej i dostarcza na polski rynek co drugi kupowany w naszych aptekach lek - podkreślają producenci. Przypominają, że w Polsce produkcja wyrobów farmaceutycznych generuje około 4,35 mld zł przychodów budżetowych w postaci podatków i składek na ubezpieczenia społeczne (2015 r.), a sektor farmaceutyczny pozostaje jedną z najbardziej rozwojowych branż, będąc istotnym elementem gospodarek państw zaawansowanych technologicznie. Ponadto może też dawać impuls dla rozwoju innowacyjności także w innych branżach, np. produkcji rolno – spożywczej czy chemicznej.

- To ogromny potencjał, który można wykorzystać do stworzenia potęgi, dzięki której będziemy bezpieczni i z której będziemy dumni - podsumowali producenci leków.

Żródło: PZPPF

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz