W.Kraska:Zwiększamy zdecydowanie ilość laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa

20 Marca 2020, 9:42 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

- Zwiększamy zdecydowanie ilość laboratoriów, które będą wykonywały takie badania (testy na koronawirusa- przyp. red.). To są laboratoria nie takie typowe, które są w szpitalach, tylko laboratoria prowadzące badania wirusologiczne, czyli dość specyficzny sprzęt jest potrzebny. Taki sprzęt, także nowy, pojawił się w Polsce. Myślę, że z dnia na dzień tych badań będzie zdecydowanie więcej(...) - wyjaśnił w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Przypadków będzie przybywało, bo są to przypadki już zakażenia poziomego, więc po raz kolejny apeluję: zostańmy w domu. Ta metoda jest najbardziej skuteczna - mówił W. Kraska podczas briefingu.

Pytany o to, czy jest rozważane zwiększenie ilości testów i badanie pracowników ochrony zdrowia zapewnił, że "testów nie brakuje".

- Zwiększamy zdecydowanie ilość laboratoriów, które będą wykonywały takie badania. to są laboratoria nie takie tpowe, które sa w szpitalach, tylko laboratoria prowadzące badania wirusologiczne, czyli dość specyficzny potrzebny jest sprzęt. Taki sprzęt, także nowy pojawił się w Polsce. myślę, że z dnia na dzień tych badań będzie zdecydowanie więcej, bo jest to też jedna z metod, aby przerwać ten łańcuch epidemiologiczny - mówił.

- Kluczowy jest tu personel medyczny, bo jeżeli on zostanie wykluczony z tej walki na pierwszej linii, to zabraknie lekarzy, pielęgniarek, ratowników i będziemy mieli duży problem. Dlatego chcemy, aby jeżeli wystąpi taki przypadek zakażenia koronawirusem, taką osobę odizolować, ale pozostałe osoby z personelu medycznego jak najszybciej przebadań - podkreślił.

Jak mówił, niestety zdarzają się przypadki, że osoby które są w kwarantannie, wzywają karetkę pogotowia lub udają się na SOR i nie informują o tym personelu medycznego, że są z kwarantanny, czyli z wysokiego ryzyka. - Mówmy całą prawdę, co uchroni personel przed wykluczeniem ich z udzielana pomocy - apelował W. Kraska.

Środki ochrony osobistej z Chin

Jak poinformował W. Kraska, minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z ambasadorem Chin w Polsce. Wiceminister przypomniał, że gdy epidemia dotyczyła tylko Chin, Polska przekazała pewne środki do tego kraju.

- W tej chwili Chiny chcą w geście solidarności nam się zrewanżować. To będą środki ochrony osobistej, ale także współpracujemy, aby firmy chińskie które wyprodukowały dość dużo tych środków ochrony osobistej, także w sposób odpłatny sprzedawały do nas te środki, które się zużywają. Pacjentów przybywa, więc tych środków na co dzień jest zużywanych coraz więcej - mówił W. Kraska.

Zakażenia w rządzie 

Pytany o zakażenie wiceministra rolnictwa i procedury, które obowiązują w rządzie odparł: "Staramy się jak najbardziej to ograniczyć, czyli wszystkie kontakty staramy się przeprowadzać czy to na wideo konferencjach, czy w sposób zdalny". - Całe kierownictwo ministerstwa rolnictwa jest obecnie w kwarantannie i czekamy na wyniki badań całego kierownictwa - dodał.

Wyjaśnił, że w ministerstwie zdrowia pracownicy siedzą w dużych odległościach od siebie, unikają dojazdu do resortu komunikacją miejską, stosują pełną dezynfekcję oraz często i dokładne myją ręce. 

Zaświadczenia o kwarantannie

- Chcemy to uprościć, aby szło to drogą automatyczną - mówił pytany o zaświadczenia dla osób kierowanych do kwarantanny.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz