Premier z Ministrem Zdrowia ogłosili wprowadzenie stanu epidemii w Polsce

20 Marca 2020, 19:36 SZUMOWSKI MORAWIECKI

Wprowadzamy dziś stan epidemii - zakomunikował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak argumentował minister zdrowia Łukasz Szumowski dane epidemiczne dot. koronawirusa "upoważniają (mnie) do podpisania rozporządzenia o stanie epidemii w Polsce".

Jakie uprawnienia nadaje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?

Ponad 400 osób zakażonych koronawirusem, prawie 900 hospitalizowanych i 100 tys. objętych kwarantanną-te dane upoważniają mnie do podpisania  razem z szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,rozporządzenia ogląszającego stan epidemii w Polsce- mówił minister zdrowia. 

-Cała ta okoliczność to egzamin z dojrzałości. Robimy to dla wszystkich, w szczególności osób starszych- mówił premier Mateusz Morawiecki. Tym samym poinformował o ograniczeniu lekcji w szkołach i uczelniach do e-learningu, do świąt Wielkanocnych.

-Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt wielkanocnych- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Stosując ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi minister zdrowia i wojewodowie mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób w zwalczaniu epidemii - informował.

- W rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w transporcie, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zgodnie z tym, co mówił premier Mateusz Morawiecki, w galeriach pozostają otwarte sklepy spożywcze, apteki oraz kioski Ruchu- to ważne, bo wiemy, że trudno jest funkcjonować w okresie kwarantanny - mówił minister zdrowia.

- Uregowaliśmy sprawy zwolnień. Wszyscy powracający z kwarantanny bedą w sposób uproszczony uzyskiwać wszystkie te środki, które do tej pory miały osoby kierowane na kwarantanne przez służby sanitarne. Będzie wiadomo - w eWUŚ-  który pacjent powinien w kwarantannie jeśli zgłosi się do lekarza- mówił. 

- To trudny i ciężki czas- dodał i przekonywał, że dzięki zachowaniu tej dyscypliny możemy uratować komuś życie. Stwierdził, że gwarantujemy tym więcej miejsc w szpitalu dla pacjentów minimalizując tym samym możliwość zakażenia personelu medycznego. Pochwalił i podziękować za postawę polskiego społeczeństwa w dobie pandemii. - 99 proc pozostaje w miejscu kwarantanny - mówił Łukasz Szumowski.

 JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz