Dietetycy o tym, czy określona dieta chroni przed koronawirusem

23 Marca 2020, 6:44 leki suplementy

Nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność stosowania określonych suplementów diety, składników mineralnych i/lub witamin, które chronią przed koronawirusem - rozwiewa wątpliwości Polskie Towarzystwo Dietetyki.

Towarzystwo wydało stanowisko odnośnie żywienia w zapobieganiu i leczeniu COVID-19.

Jak podkreślili eksperci, w ostatnim czasie pojawiło się wiele niesprawdzonych informacji o skuteczności określonych rodzajów diet lub suplementów diety w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

- Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność stosowania określonych suplementów diety, składników mineralnych i/lub witamin, które chronią przed koronawirusem. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie wydał zgody na jakiekolwiek oświadczenia dotyczące żywności czy jej składników, które miałyby chronić przez infekcją - podkreśla PTD.

Dietetycy wskazują, że prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta dostarcza odpowiedniej ilości różnych składników odżywczych, które wspierają normalne funkcjonowanie układu odpornościowego. Z kolei pacjenci ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi powinni realizować indywidualne zalecenia lekarza i dietetyka.

Przypominają, że informacje w sprawie koronawirusa można uzyskać pod infolinią NFZ czynną całą dobę: 800 190 590. Zachęcają do korzystania wyłącznie z wiarygodnych źródeł informacji znajdujących się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/koronawirus, gdzie materiały to oficjalne komunikaty, informacje, porady potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Źródło: PTD

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz