Szef KPRM: mamy poważne problemy ze środkami ochrony

23 Marca 2020, 8:11 dworczyk

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera przyznał w TVN24, że Polska ma problemy z zaopatrzeniem w medyczne środki ochrony osobistej. Powiedział o tym pytany o przyczyny dymisji w Agencji Rezerw Materiałowych. Jak informowała wówczas Kancelaria Premiera w komunikacie: "celem zmian jest przyśpieszenie i usprawnienie działań Agencji związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".

 

- Nie jest tajemnicą, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny - powiedział. Ale nie tylko my, cała Europa. - W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia, trzeba to sobie jasno powiedzieć - przyznał. - Jeśli chodzi o testy, o płyny ochronne, nie mamy z tym większych problemów. Jeśli chodzi o sprzęt ochronny, to nie doceniono skali zagrożenia - dodał. - Mieliśmy zdecydowanie za mało maseczek - mówił.

Dodał, że szycie dodatkowych strojów ochronnych "nie jest takie proste". - Większość naszej produkcji zlikwidowaliśmy, została - zresztą z całej Europy - przeniesiona przede wszystkim do Chin. Dziś - w zderzeniu z pandemią, która dotknęła cały świat - Europa ma z tym poważny problem - podsumował gość "Rozmowy Piaseckiego".

Premier dokonał zmian kierownictwie ARM 4 dni temu. Czytaj więcej: https://www.politykazdrowotna.com/55775,zmiana-w-kierownictwie-agencji-rezerw-materialowych

Michał Dowrczyk ocenił także podczas rozmowy w TVN24, że na obecnym etapie rozwoju epidemii w Polsce, jeśli chodzi o testy wykrywające zakażenie koronawirusem, to przeprowadzana liczba jest wystarczająca i adekwatna. - W tej chwili mamy moce przerobowe na 3,5-4 tys dobowo - powiedział. Zastrzegł, że "mówi to z pamięci", ale opiera się na danych Ministerstwa Zdrowia.

- Dzisiaj gdybyśmy chcieli wykonywać dziennie więcej tych testów, to byłby to zapewne problem z liczbą placówek, które mogą  je realizować. Niemniej jednak, ta liczba ciągle wzrasta - poinformował Michał Dworczyk.

Co robi Agencja Rezerw Materiałowych?

Agencja Rezerw Materiałowych realizuje wynikające z ustaw zadania w zakresie gospodarowania rezerwami strategicznymi, jak również tworzy i utrzymuje zapasy agencyjne ropy naftowej i produktów naftowych oraz nadzoruje zapasy obowiązkowe ropy naftowej i paliw.

Zadania:

 • utrzymywanie rezerw strategicznych, w tym ich przechowywanie, dokonywanie wymiany lub zamiany oraz przeprowadzanie konserwacji przechowywanych rezerw strategicznych
 • wykonywanie decyzji ministra właściwego do spraw energii dotyczących tworzenia, udostępnienia i likwidacji rezerw strategicznych, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rezerwach strategicznych
 • prowadzenie inwestycji związanych z budową lub modernizacją infrastruktury technicznej utrzymywania rezerw strategicznych
 • zakup i utrzymywanie zapasów agencyjnych ropy naftowej i produktów naftowych na zasadach określonych 
  w ustawie o zapasach ropy naftowej i produktów naftowych oraz wykonywanie innych obowiązków wynikających z tej ustawy
 • przeprowadzanie kontroli u podmiotów, którym oddano na przechowanie rezerwy strategiczne na podstawie umowy przechowania
 • opracowywanie projektu informacji o asortymencie rezerw strategicznych, ich ilości i wartości
  oraz ich finansowaniu, wykorzystaniu i rozmieszczeniu
 • sporządzanie planów, informacji, procedur i sprawozdań oraz innych dokumentów w zakresie określonym 
  w ustawie lub innych aktach prawnych
 • wykonywanie innych zadań określonych w ustawach lub w Programie Rezerw Strategicznych.

Rezerwy strategiczne stanowią kategorie produktów, surowców, materiałów oraz urządzeń gromadzonych na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej. To rezerwy żywnościowe, rezerwy techniczne i rezerwy medyczne.

W ramach medycznych rezerw strategicznych utrzymywane są następujące grupy towarów: leki, surowice i szczepionki, środki dezynfekcyjne, opatrunki, odzież ochronna, wyroby medyczne jednorazowego użytku, sprzęt medyczny, sprzęt kwaterunkowy.

RPZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz