Wirus dotkliwy także dla pracowników ochrony zdrowia

23 Marca 2020, 14:56 szpital

Do 19 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy w wyniku Covid19, a zakażenie potwierdzono u 4800 pracowników służby zdrowia, czyli 9 proc wszystkich zakażonych. 

Wirus nie zważa na to, kogo atakuje, a kadra medyczna to grupa szczególnego ryzyka. Przykład Włoch obrazuje, jak utrudniona może być walka z rozprzestrzeniającą się epidemią. 

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, fizjoterapeuci czy diagności nie mogą sobie pozwolić na prace zdalną, a na co dzień widują się z dziesiątkami pacjentów, którzy często, nieświadomie, mogą być nosicielami Covid-19. To szczególne ryzyko, dla samych pracowników i ich rodzin jak i również dla samych pacjentów. W placówkach niezakaźnych brakuje środków ochrony osobistej. Z drugiej strony gwarancji bezpieczeństwa nie dają nawet najwyższe standardy bezpieczeństwa zachowane w szpitalach zakaźnych, czy laboratoriach, gdzie też zdarzają są przypadki zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego. 

W każdym przypadku zakażenie niesie za sobą duże konsekwencje. W kilku przypadkach decydowano, albo o zamknięciu kilku oddziałów szpitala, albo o poddaniu kwarantannie i zamknięciu całej placówki. Dla pacjentów to duże obciążenie zarówno psychiczne, jak i zdrowotne w przypadku współistniejących chorób. Zakażenia pracownika jest też znaczącym obciążeniem dla całego systemu ochrony zdrowia - nie tylko ze względu na dziesiątki potencjalnych nowych zakażeń, ale też przez wzgląd na wstrzymanie prac placówek czy wyłączenie z pracy niezbędnych do walki z epidemią pracowników, których w systemie brakuje od lat.

W Polsce do tej pory potwierdzono koronawirusa wśród kadr medycznych m.in. w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, Grójcu, Śródmiejskim Centrum Klinicznym w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, Szpitalach podległych WUM w Warszawie, Szpitala w Zgorzelcu, Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu czy szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zakażenie potwierdzono także o pracownika naukowego NIZP-PZH.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz