M.Miłkowski dla Polityki Zdrowotnej o majowej liście refundacyjnej

24 Marca 2020, 17:15 maciej milkowski miłkowski

Negocjacje refundacyjne w trybie online z firmami jeszcze nie są prowadzone, ale jest taka możliwość - powiedział w rozmowie z Polityką Zdrowotną wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Jak dodaje, resort nie wyklucza różnych rozwiązań, bo sytuacja w związku z epidemią koronawirusa jest dynamiczna, a jednocześnie uspokaja, że wiele negocjacji zostało zakończonych już wcześniej, a do publikacji majowej listy jest jeszcze trochę czasu.

- Jeszcze nie wiem, jaką procedurę przyjmiemy. Chcę, aby majowa lista poszła, ale też nie traktujemy teraz listy leków jako priorytetu ministerstwa zdrowia i rządu - mówił wiceminister pytany o to, czy odbywają się negocjacje refundacyjne z firmami ws. majowej listy. 
 
- Negocjacje jeszcze nie odbywają się w trybie online. Część (negocjacji- przyp. red.) skończyliśmy wcześniej, a pozostałe jeszcze nie - poinformował. Będą zdalne negocjacje komisji ekonomicznej MZ z firmami farmaceutycznymi
 
Pytany z kolei o kończące się decyzje refundacyjne, odparł: "są tu dwie opcje, jedna - aby wydłużyć, a druga, aby normalnie poszły". - Nie wiem, która opcja zostanie przyjęta. Ja bym jednak chciał, aby wszystko się dograło i aby przynajmniej te decyzje, które się kończą, aby były odnowione przez normalne negocjacje, nawet szybkie, nawet proste, ale aby odbyły się w normalnym trybie - stwierdził M.Miłkowski.
 
Jak podkreślał, jest jeszcze trochę czasu do decyzji o publikacji majowej listy. - Mamy jeszcze dwa tygodnie na dokończenie. Większość już zrobiliśmy i ten proces jest całkowicie zakończony, więc szkoda byłoby, aby to nie poszło - dodał. 
 
Co to jest lista refundacyjna?
 
Lista refundacyjna zgodnie z ustawą publikowana jest co dwa miesiące. Negocjacje cenowe z firmami farmaceutycznymi w sprawie refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych prowadzi Komisja Ekonomiczna. Zespół ten liczy kilkunastu członków, w tym przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
 
BPO
 
Polecamy także:
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz