Fizjoterapeuci przygotowali bezpieczne ćwiczenia "Aktywny senior w domu"

25 Marca 2020, 6:48 seniorzy

Zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu - to element programu profilaktycznego „Aktywny senior w domu" przygotowanego przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów oraz resort zdrowia w związku z zaleceniami, aby seniorzy unikali wychodzenia z domu. Jak podkreślają fizjoterapeuci, już kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, stąd propozycja ćwiczeń.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że przymusowe pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej, a to – zwłaszcza dla osób starszych – może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu - podkreślają organizatorzy programu. 

Zestaw ćwiczeń został przygotowany przez fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi.

Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych przedmiotów np. krzesło czy parapet. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do sprzętu sportowego czy przyrządów.

Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie www.fizjoterapiaporusza.pl oraz na YouTube i Facebooku Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

Fizjoterapeuci rekomendują, aby, pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać stałą aktywność fizyczną i podkreślają, że codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają̨ ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają̨ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze.

- Zalecamy, aby zaprezentowane działania profilaktyczne stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego - wskazują fizjoterapeuci.

Apelują też do młodszych osób, aby pomóc w dotarciu do ćwiczeń tym seniorom, którzy mają trudności z obsługą Internetu i poruszaniem się po social mediach.

Źródło:KIF

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz