Pracodawcy RP o wymuszaniu wyłączności pracy personelu medycznego

25 Marca 2020, 11:15 szpital

Wymuszanie na personelu medycznym porzucenia pracy na rzecz innych podmiotów działalności leczniczej stwarza zagrożenie dla pacjentów - alarmują Pracodawcy RP.

- Restrykcje dotyczące personelu w szpitalach jednoimiennych i zakaźnych są zrozumiałe z przyczyn epidemiologicznych. Jednak w przypadku pozostałych podmiotów wymuszanie wyłączności pracy personelu dewastuje i tak już osłabione kwarantannami zespoły medyczne. Wiele podmiotów może utracić zdolność do zapewniania chorym opieki, co zagraża ich życiu i zdrowiu – podkreślają Pracodawcy RP w pismach do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Żaden podmiot leczniczy w Polsce nie dysponuje personelem na wyłączność i już wydzielenie szpitali zakaźnych i jednoimiennych znacząco zaburzyło i tak niestabilną sytuację w zakresie zasobów ludzkich. Wykorzystywanie w tej sytuacji dominującej pozycji pracodawcy lub zleceniodawcy jest naganne i niebezpieczne dla tysięcy chorych wymagających opieki i leczenia różnych chorób – nie tylko związanych z zakażeniami SARS-CoV-2 zwracają uwagę eksperci.

Ostrzegają ponadto, że "od wielu dni pacjenci poszukują możliwości leczenia odbijając się od zamkniętych drzwi wielospecjalistycznych szpitali przekształcanych w jednoimienne oraz innych, które drastycznie ograniczają swoją aktywność, a brak powstrzymania niekontrolowanej fali zawłaszczeń personelu będzie skutkować eskalacją problemów z dostępnością do świadczeń i zagrożeniem dla życia i zdrowia chorych".

Źródło: Pracodawcy RP

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz