Krajowi producenci leków o RTR: inne kraje wyciągnęły wnioski z epidemii

26 Marca 2020, 10:31 leki

USA będzie rozwijać przemysł farmaceutyczny w swoim kraju, aby uniezależnić się od Chin. Takie wnioski wyciągnęli Amerykanie z doświadczeń związanych z epidemią koronawirusa.  – Będą to robić też inne kraje. To najwyższy czas, aby Polska wdrożyła podobne rozwiązania – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Związek przypomina, że Prezydent USA Donald Trump w ramach programu walki z koronawirusem zapowiedział uniezależnienie USA od chińskich dostaw leków, a kongresmeni pracują już nad wdrożeniem ustawy przewidującej wprowadzenie wymiernych korzyści dla produkujących leki w USA.

Krajowi Producenci Leków apelują, aby wdrożyć RTR Plus jako element „tarczy antykryzysowej”. RTR: Uniezależnić się od chińskich leków. Kiedy poznamy efekty prac?

Amerykanie wyciągnęli wnioski

Amerykański senator Tom Cotton przypomniał, że Komunistyczna Partia Chin zagroziła odcięciem Ameryki od dostępu do ważnych leków w trakcie pandemii.

- Nadszedł czas, aby amerykańskie łańcuchy dostaw leków ratujących życie, wyprowadzić z Chin – zapowiedział. Projektowana zmiana prawa zakłada wprowadzenie korzyści dla producentów wytwarzających leki lub sprzęt medyczny w USA.  Ustawa ma wejść w życie w 2022 r. Washington Times podaje, że administracja Trumpa wzywa teraz do rozwoju krajowej produkcji leków w USA, która w ciągu ostatnich dwóch dekad została wyprowadzona do Chin.

W wypowiedzi dla Breitbart News D.Trump zaznaczył, że jego program walki z koronawirusem zakłada wyprowadzenie Stanów Zjednoczonych ze stanu globalistycznej zależności obejmującej produkcję farmaceutyków. - Naszym celem na przyszłość są amerykańskie leki dla amerykańskich pacjentów oraz amerykańskie zaopatrzenie dla amerykańskich szpitali - powiedział prezydent USA. 

RTR Plus zapewnia suwerenność lekową

Krajowi producenci leków w Polsce zwracają uwagę na pogarszające się warunki działania branży w obecnej sytuacji – zakłócenia w dostawach, podnoszenie cen półproduktów do produkcji leków i wyrobów medycznych, trudności z utrzymaniem pełnej załogi zakładów produkcyjnych. 

- Abyśmy mogli nadal produkować leki, konieczne jest włączenie naszej branży w system rozwiązań osłonowych, które przygotował Rząd. W naszym przekonaniu rozwiązaniem, które można wdrożyć natychmiast jako element „tarczy antykryzysowej” jest Refundacyjny Tryb Rozwojowy PLUS (RTR PLUS) – apeluje Krzysztof Kopeć.

Jak wyjaśnia PZPPF, RTR PLUS zakłada utrzymanie dotychczasowych cen leków krajowych wytwórców, co zapewni działającym w Polsce producentom niezbędną stabilizację, zwiększy możliwości inwestycyjne i rozwojowe. W efekcie umożliwi to zbudowanie pełnej suwerenności lekowej Polski i uczynienie z branży farmaceutycznej potężnego koła zamachowego polskiej gospodarki.

Źródło: PZPPF

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz