Podatek cukrowy jednak od lipca, a nie grudnia

27 Marca 2020, 10:04 cukier napoje picie niezdrowe zdrowa żywność

Rząd zmienił zdanie, podatek cukrowy wejdzie z życie z 1 lipca 2020 r., a nie od grudnia - jak wcześniej zapowiadano przesunięcie terminu vaccatio legis w związku z pandemią koronawirusa - informuje Puls Biznesu.

Puls Biznesu powołuje się na rozmowę, kiedy  w wywiadzie dla „PB”  z Jadwigą Emilewicz, minister rozwoju zapowiedziała, że "wejście w życie podatku cukrowego zostanie przesunięte na koniec roku, żeby ograniczyć obciążenia przedsiębiorców w czasie zmagań z epidemią koronawirusa".

W środę (25 marca) miała stwierdzić, że data wejścia w życie podatku od napojów słodzonych i wyrobów alkoholowych w małych ilościach się nie zmieniła. Ma on zacząć obowiązywać zgodnie z planem, czyli od 1 lipca 2020 r.

Próbując potwierdzić te informacje Ministerstwo Rozwoju, skierowało nas do "resortu który jest odpowiedzialny za wskazany projekt ustawy" - Ministerstwa Finansów. Resort finansów z kolei przekonuje, że pytania dotyczące noweli niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów należy kierować do... Ministerstwa Zdrowia. Nasze pytanie pozostało bez odpowiedzi. 

Rządowa ustawa o tzw. "sugar tax" została uchwalona przez Sejm 14 lutego 2020 r. Senat ją odrzucił w całości 13 marca. Obecnie ustawa czeka na ponowne procedowanie przez posłów. 

//: Gdy resort zdrowia potwierdzi informację dotyczącą wejścia w życie regulacji artykuł zostanie zaktualizowany.

źródło: PB

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz