Zerowa stawka VAT od darowizn na walkę z koronawirusem

27 Marca 2020, 11:21 pieniądze

Wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty przekazane na walkę z koronawirusem, zostają objęte 0 proc. stawką podatku VAT. Dotyczy to m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych takich jak np. środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.

Rozporządzenie ma moc wsteczną. Stawka 0 proc. VAT obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r.

- Ministerstwo Finansów dokłada kolejną cegiełkę w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Przedsiębiorcy, którzy przekażą kupione lub wyprodukowane przez siebie towary przyczyniające się do ratowania ludzkiego życia, mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Finansów. Takie darowizny zostają objęte „zerową” stawką VAT” - mówi minister finansów, Tadeusz Kościński przy okazji podpisania stosownego rozporządzenia.

Towarami objętymi rozporządzeniem są:

  • Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych.
  • Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna.
  • Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z 6 września z 2001 r. Prawo farmaceutyczne.
  • Produkty biobójcze - wyłącznie środki dezynfekujące.
  • Specjalistyczne testy diagnostyczne.
  • Środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Przedsiębiorcy skorzystają ze zwolnienia, jeśli darowizny dokonywane są na rzecz:

  • Agencji Rezerw Materiałowych (AM),
  • Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych (CBRSP) ,
  • Szpitali zakaźnych - przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne).
Przekazywane towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków.

Pierwotnie projekt, o którym informowaliśmy już 12 marca zwalniający z podatku dla wybranych wyrobów  w związku z walką z epidemią koronawirusa przewidywał zwolnienia w przypadku darowizn dla AM i CBRSP.  W podpisanym przez ministra finansów rozporządzeniu, który wchodzi w życie z datą wsteczną, od 1 lutego 2020 r. przewidziano takie same ulgi na rzecz darowizn dla szpitali zakaźnych

Konieczne jest udokumentowanie darowizny umową. W przypadku dokonania darowizny w okresie od 1 lutego do dnia wejścia rozporządzenia w życie, konieczne jest pisemne potwierdzenie przekazania kupionych lub wyprodukowanych produktów - czytamy w komunikacie.

źródło: MF

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz