Naczelna Rada Lekarska apeluje do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

27 Marca 2020, 12:36 lekarze

W imieniu środowiska lekarskiego kierując się troską o stan zdrowia wszystkich mieszkańców naszego kraju, Naczelna Rada Lekarska apeluje do Prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa COVID-19.

"Rosnące statystki zakażeń wskazują, że nasz kraj znajduje się w fazie dynamicznego rozszerzania się epidemii. Najbliższe 30 dni okaże się kluczowe w walce z wirusem. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na ten okres rozszerzy możliwości zastosowania środków prawnych ograniczających do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej, która w krytycznym okresie epidemii może powodować nie tylko istotne zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, ale także przedłużenie epidemii" - wskazuje NRL w przyjętym apelu.

Jak podkreśla, doświadczenia innych krajów, w których epidemia rozpoczęła się wcześniej niż w Polsce, wskazują, że aby całkowicie wygasić jej ogniska, ograniczenia zgromadzeń, zakazy organizacji imprez masowych powinny być utrzymane tak długo, jak długo stwierdzane będą nowe przypadki zachorowań.

"W tym stanie rzeczy Państwo Polskie nie będzie mogło zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwa życia i zdrowia podczas egzaminów ósmoklasisty, egzaminów maturalnych, a także wyborów prezydenckich, co w sposób oczywisty powinno prowadzić do ich odłożenia w czasie. Walka o zdrowie i życie obywateli naszego kraju w czasie epidemii wymaga poświęceń od wielu lekarzy i lekarzy dentystów, a także wsparcia i odpowiedzialnych decyzji rządzących w imię obrony wartości najwyższych dla naszego istnienia" - apelują lekarze do premiera.

Wskazali ponadto, że w najnowszej historii naszego kraju jest wiele budujących przykładów, kiedy polityczne i partyjne cele ustępowały miejsca obronie życia i zdrowia obywateli.

"O to i my, lekarze, apelujemy. Codziennie walczymy o każdego pacjenta i wiemy, ilu nieszczęściom można zapobiec. Nasza lekarska powinność nakazuje nam nie tylko leczyć, ale i zapobiegać.  Dlatego nasz apel jest wołaniem o uniknięcie niepotrzebnych narażeń, cierpień i strat" - czytamy.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

pacjent Niedziela, 29 Marca 2020, 22:52
Lekarze niech się zajmą leczeniem i dbaniem o to, by nie zarażali pacjentów, bo już kilka przypadków zarażenia przez lekarzy lub pielęgniarki, a politykę niech zostawią politykom. Pierwszym taki8m lekkomyślnym lekarzem była ciecia osoba w państwie.
D.D. Sobota, 28 Marca 2020, 11:13
Dziękuje z całego serca izbie lekarskiej za prace włożoną w ratowanie ludzich żyć w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie. Mam nadzieje że "Warszawa" wykaże się jeszcze większą odwagą i pozytywnie rozpatrzy Wasz apel. Całym sercem jestem z Wami. Pozdrawiam.
gdańszczanin Sobota, 28 Marca 2020, 8:07
Popieram w pełni ! Jestesmy społeczeństwem rozpuszczonym i roszczeniowym. Sami sobie rozniesiemy wirusa kierując się naszymi swobodami obywatelskimi (czyli, nie oszukujmy się, głupotą). Ktoś musi mieć narzędzia , aby zatrzymać nas w domach. Chyba, że wolimy scenariusz z brakiem miejsc na cmentarzach.