M. Morawiecki: tarcza to 10 proc. PKB i najlepsze z możliwych rozwiązań

27 Marca 2020, 14:37 MORAWIECKI

Tarcza antykryzysowa to zabezpieczenie warte 10 proc. PKB i najlepsze z możliwych rozwiązań - ocenił w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki rozpoczynając dyskusję nad rządowym projektem noweli ustaw w sprawie walki z epidemią Covid-19. 

- Przez ostatnie decyzje, chcemy uniknąć eskalacji kryzysu i sytuacji jaka ma miejsce w Hiszpanii  czy Włoszech - mówił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do segregacji pacjentów w placówkach medycznych ogarniętych epidemią krajów. 

- Tarcza antykryzysowa to równowartość 10 proc. PKB Polski. (...) Fachowcy potwierdzają, że te środki pomogą w zachowaniu zdolności produkcyjnej w poszczególnych firmach i branżach - zapewniał Mateusz Morawiecki.

- To dziesiątki miliardów złotych. Jesteśmy na to gotowi - zapewnił i wielokrotnie podkreślił, że nie byłoby to możliwe "gdyby nie naprawa kondycji finansowej kraju" w ostatnich latach. 

Dodał także, że inne świadczenia społeczne jak programy 500 plus, zero PIT dla młodych, wyprawka szkolna i 13-ta emerytura - zostają. - To bufor społeczny dla rodzin - zapewniał premier.

- Deficyt to "Święty Graal", ważne jest bezpieczeństwo społeczeństwa. Będziemy korzystać z budżetu do tego na ile będzie to konieczne - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Za parę miesięcy Europa będzie w lepszym stanie z sytuacją epidemiczną. Wtedy wygrają Ci, którzy będą najlepiej na to przygotowani. Musimy być gotowi, by wskoczyć w konkurencję na szczeblu handlu i produkcji. Nie tylko w obszarach, w których dziś jesteśmy szczególnie dotknięci, tj. wyprzedany przemysł farmaceutyczny, brak wielu sprzętów. Te branże będą odtwarzane w całej Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Będziemy w awangardzie krajów, które odbudowywać będą swoje zdolności produkcyjne w branżach - ocenił.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

daniel Piątek, 27 Marca 2020, 18:02
Dumny jestem, że rząd wprowadza tarczę w życie. Szansa dla wielu ludzi, wielu firm na przetrwanie najtrudniejszego okresu.
Johny Piątek, 27 Marca 2020, 15:41
Z takimi decyzjami premierze na pewno nie powtórzymy Włoskiego scenariusza,możemy być o to spokojni.Tarcza antykryzysowa to wielkie koło ratunkowe dla gospodarki!