Sen zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę

20 Stycznia 2016, 12:13

Odpowiednia liczba godzin snu to nie tylko warunek prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale też jeden z najważniejszych czynników chroniących nas przed zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób. Jak dowodzą najnowsze badania, kilka dodatkowych godzin snu, może zapobiec zachorowaniu na cukrzycę.  

Brak snu niesie za sobą poważne konsekwencje, które choć początkowo wydają się niegroźne, mogą w rzeczywistości bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Przeprowadzone ostatnio na uniwersytecie w Chicago badania dowodzą, że pozwolenie sobie na dłuższy sen ma niezwykle istotne znaczenie szczególnie u osób, u których występuje zwiększone ryzyko cukrzycy. O odpowiednią ilość snu powinniśmy zadbać szczególnie teraz, gdy cukrzyca dotyka coraz większej grupy ludzi. Jak podaje portal Medical News Today, choroba ta stanowi poważne zagrożenie w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że cierpi na nią już ponad 29 milionów Amerykanów, czyli na cukrzycę zapada jedna na dziesięć osób. Medyczny problem na tak ogromną skalę, wymaga zgłębienia każdego możliwego aspektu choroby. Cukrzyca to choroba o skomplikowanym podłożu, dlatego też wszelkie możliwe sposoby zmniejszenia ryzyka jej wystąpienia są na wagę złota. Jednym z nich jest właśnie sen.

Wyniki badań opublikowane w magazynie Diabetes Care wskazują, że optymalna ilość snu to 7-8 godzin na dobę. Taka liczba oznacza tym samym najniższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Zarówno dłuższy, jak i krótszy czas snu znacznie to ryzyko zwiększa. Inne badanie, również opublikowane w Diabetes Care, dowodzi, że niedosypiające osoby miały rano o blisko 23% wyższy poziom glukozy we krwi oraz aż o 48% wyższy poziom insuliny. Innymi słowy, diabetycy, którzy źle sypiają, mieli o 82% większą odporność na insulinę, niż ci chorzy na cukrzycę, którzy odpowiednio się wyspali.

Tezę potwierdzają badania przeprowadzone w laboratorium snu. W doświadczeniu wzięło udział 19 zdrowych mężczyzn. W czasie pierwszej, trwającej cztery noce sesji, uczestnicy spali przez 8,5 godziny. Podczas sesji drugiej, badanym pozwolono natomiast na zaledwie 4,5-godzinny sen. Po nocach z małą ilością snu, mężczyźni mieli dwie noce na nadrobienie zaległości i spali każdej nocy ponad 9 godzin. Wszyscy badani byli przez cały czas trwania eksperymentu monitorowani pod kątem wrażliwości na insulinę oraz wskaźnika ryzyka cukrzycy. Wyniki nie pozostawiały wątpliwości. Okazało się, że po 4 nocach nieodpowiedniego snu, wrażliwość na insulinę zmniejszyła się o 23%, a ryzyko cukrzycy wzrosło o 16%. Po dwóch nocach, w czasie których uczestnicy nadrabiali stracone godziny snu, oba parametry wróciły do normy.

AP

Źródło: Medical News Today

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz