Dziękujemy Twój adres email został pomyślnie dodany do newslettera Polityki Zdrowotnej.

GIS o wyrobach piekarniczych

30 Marca 2020, 10:21 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny zapewnia w komunikacie dot. wyrobów piekarniczych, że nie ma żadnych doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową. Jednocześnie przypomina o konieczności używania w punktach sprzedaży pieczywa rękawiczek lub torebek jednorazowych. W razie wątpliwości, można pieczywo "podpiec".

- Ze względu na obawy klientów kupujących pieczywo luzem Główny Inspektor Sanitarny informuje, że nie ma żadnych doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową - czytamy w informacji GIS ws. wyrobów piekarniczych.

Jednocześnie, Inspektor przypomina o konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny polegających na używaniu w punkach sprzedaży pieczywa rękawiczek lub torebek jednorazowych.

- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź obaw, wystarczy umieścić zakupione pieczywo na około 2 minuty w piekarniku nagrzanym wcześniej do temperatury 180-200°C. Dostępne źródła naukowe wskazują, że wirusy ulegają inaktywacji w temperaturze ok. 60-70°C - wyjaśnia GIS.

Źródło: GIS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz