M. Morawiecki: wprowadzamy kolejne obostrzenia m.in. w aptekach i sklepach

31 Marca 2020, 12:40 SZUMOWSKI MORAWIECKI

W przestrzeni publicznej zachowanie dystansu 2 m, zakaz wychodzenia dzieci bez rodziców, limit osób w sklepach, obowiązek zakładania rękawiczek, zamknięte parki, bulwary, plaże, zamknięte usługi fryzjerskie i kosmetyczne, dodatkowe wymogi w zakładach pracy, limit miejsc u prywatnych przewoźników – to kolejne obostrzenia, które zostały wprowadzone w związku z epidemią  koronawirusa, o których poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, a jednocześnie ograniczać, wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń. (…)Albo sytuacja będzie dramatyczna w najbliższych miesiącach, albo trudna, ale możliwa do zarządzenia. (…) Musimy zrobić wszystko by uniknąć najgorszego scenariusza, dlatego nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie – mówił premier.

- Podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące dodatkowych obostrzeń – poinformował. Jak podkreślał, transmisja zakażeń odbywa się już w sposób horyzontalny, za dużo jest kontaktów między ludźmi, stąd potrzeba ograniczenia dystansu społecznego.

- Jeżeli chcemy, aby życie społeczno –gospodarcze wracało do normalności, to musimy wprowadzić dodatkowe ograniczenia - przekonywał.

2 metry odstępu w przestrzeni publicznej

- Wiemy, że przyrosty (liczby zakażonych - przyp. red.) będą jeszcze wyższe, ale najważniejsza jest zasada dystansu w przestrzeni publicznej – to 2 m od drugiej osoby, z wyjątkiem mamy lub taty opiekujących się dziećmi. Jak mówił, osoby poniżej 18 r. życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

Zamknięte parki, bulwary, plaże

- Wprowadzamy ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, miejsc rekreacji, plaż, bo były to miejsca licznych spotkań i tam dochodzi do zakażeń, wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczania rowerów miejskich, zamknięte zostają usługi fryzjerskie i kosmetyczne, - wyliczał premier.

Ograniczenia liczby osób w sklepie, specjalne godziny dla seniorów

- Wprowadzamy limit osób przebywających w sklepie do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to jednocześnie w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych ten limit ograniczony jest do dwóch osób na jedno okienko. Na bazarach i targowiskach, też wprowadzamy podobne ograniczenie: trzy osoby do jednego straganu, stoiska.- poinformował. - Dodatkowo wprowadzamy obowiązek nakładania rękawiczek w sklepach - dodał. W weekend zamknięte pozostaną wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. W sklepach i miejscach usług będzie obowiązek dezynfekcji miejsc do potwierdzenia płatności, pinpadów, po każdym kliencie.

Z kolei sklepy spożywcze, drogerie, apteki od godz. 10 do 12 mają być otwarte tylko dla osób starszych, powyżej 65 roku życia.

W zakładach pracy 1,5 m odstępu między stanowiskami pracy

Ponadto dodatkowe wymogi będą obowiązywały w zakładach pracy. Chodzi o odległość miedzy stanowiskami co najmniej 1,5 m i obowiązek wyposażenia pracowników w środki do dezynfekcji.

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych - przekazał premier i wyjaśnił, że wyjątkiem będą tylko miejsca wykorzystywane do odbywania kwarantanny lub hotele pracownicze.

Nowa formuła kwarantanny domowej

Rozszerzona zostanie także formuła kwarantanny wewnątrz domowej. - Od dzisiaj osoby skierowane do kwarantanny będą poddane odosobnieniu od rodziny na 2 tygodnie, albo kwarantanną w domu objęta będzie cała rodzina - wyjaśnił premier.

Rząd wprowadza także limity pasażerów u przewoźników prywatnych do połowy miejsc siedzących.

- Na czas pandemii odwołujemy wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne (…) - mówił szef rządu.

Jak przypomniał, za nieprzestrzeganie obostrzeń są przewidziane kary od 5 do 30 tys. zł, a za notoryczne łamanie, może -decyzją sądu - pojawić się też kara ograniczenia wolności. 

Nowe obostrzenia od 1 kwietnia przez dwa tygodnie

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonywał, że jedyną metodą spowolnienia tempa wzrostu zachorowań jest ograniczenie kontaktów w znaczący sposób.

 - Sklepy, markety, urzędy, bulwary, parki, tam gdzie przebywamy dłużej w dużym skupisku, to miejsca gdzie jest zwiększone ryzyko zakażenia się - podkreślał.

Minister wyjaśnił, że te większość nowych obostrzeń ma obowiązywać od 1 kwietnia przez najbliższe dwa tygodnie, a potem zostanie podjęta kolejna decyzja po analizach sytuacji. Zalecenia dot. zakładów pracy wejdą od czwartku, a zamknięcia hoteli -od 3 kwietnia.

Minister pytany, o możliwość biegania lub jazdy na rowerze, odparł, że "czasu na przewietrzenie się nie traktujmy jako czasu na polepszanie formy fizycznej i kondycji, ale raczej jako czas na odpoczynek psychiczny". - Możecie państwo wyjść się przewietrzyć, ale nie róbmy wycieczek i nie uprawiajmy sportu - stwierdził.

Z kolei na pytanie o restrykcje w czasie Świąt Wielkanocnych, Ł.Szumowski stwierdził, że "jeżeli ma to być święto nowego życia, to powinniśmy stosować zasady reżimu niespotykania się". Jak mówił, przy dużych spotkaniach rodzinnych, to ryzyko (rozprzestrzeniania się koronawirusa - przyp. red.) jest duże. Jak poinformował, jeszcze przed świętami będzie analizowana bieżąca sytuacja i podejmowane ewentualne decyzje.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz