Urodziła się zdrowa dziewczynka, której rodzice są zakażeni koronawirusem

01 Kwietnia 2020, 9:12 dziecko noworodek

W Zgierzu (łódzkie) urodziła się zdrowa dziewczynka, której rodzice są zakażeni koronawirusem - poiinformował marszałek województwa.

O narodzinach dziecka na wideokonferencji prasowej poinformowali marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber i prof. Przemysław Oszukowski ze szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

- To radosna wiadomość w tym czasie. W szpitalu w Zgierzu przyszła na świat dziewczynka. Niby nic nienormalnego, urodziła się zdrowa dziewczynka, ale jej rodzicie – i mama i tata – to osoby zarażone koronawirusem. To była sytuacja, w której ryzyko było bardzo duże, ale radosna wiadomość jest taka, że dziewczynka jest zdrowa. Mała Klara ma ujemny wynik testu na obecność koronawirusa - przekazał marszałek.

Obecnie noworodek jest izolowany od rodziców, ale pracownicy szpitala nagrywają filmiki z dziewczynką, które pokazują mamie. Z kolei dziewczynce puszczają nagrania z głosem jej mamy.

Poród odbył się drogą cesarskiego cięcia, co jak wyjaśniał prof. Oszukowski jest zalecane w takich przypadkach.

- To było wielkie przedsięwzięcie, do którego zespół całego szpitala przygotowywał się przez kilka dni. To wiele procedur, które konsultowaliśmy z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi. Wszyscy zdaliśmy egzamin. To, że dziecko jest zdrowe jest największym sukcesem. System, który został stworzony sprawdza się i to jest sukces ochrony zdrowia - przyznał.

Jak wyjaśnił, wymagało to od lekarzy wykorzystania pełnych środków ochronnych, a więc wykonywali zabieg ubrani w kombinezony, maski, gogle, potrójne rękawiczki. Także przekazanie dziecka musiało odbyć się w taki sposób, by nie doszło do zakażenia po porodzie.

Poinformował, że matka jest w stanie bardzo dobrym. Bezpośredni kontakt z dzieckiem będzie mogła mieć jednak dopiero po wyleczeniu z koronawirusa.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz