Tzw. tarcza antykryzysowa - z podpisem prezydenta RP

01 Kwietnia 2020, 8:32 pismo dokument podpis

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek wieczorem ustawy tworzące tzw. tarczę antykryzysową, która ma pomóc m.in. przedsiębiorcom i pracownikom w związku z epidemią koronawirusa. Wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek, które proponował Senat, m.in. o cotygodniowym obowiązkowym testowaniu na koronawirusa pracowników medycznych.

Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Dotyczy to też samozatrudnionych z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Ponadto, zakłada świadczenie postojowe - ok. 2 tys. zł dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach; ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk.

Tarcza umożliwia też korzystniejsze zasady rozliczania straty. Tarcza przewiduje wsparcie firm transportowych przez ARP w refinansowaniu umów leasingowych, ułatwienia dla branży turystycznej.

Uregulowana ochrona zdrowia

Nowelizacja wprowadza też zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia, ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne po dłuższej niż pięcioletnia przerwie w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia. 

Ustawa daje też możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza też rozwiązania umożliwiające egzekwowanie maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne.  

Nowela wskazuje też, kogo z personelu medycznego można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Takie skierowanie otrzymać może tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

BPO

Polecamy także:

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz