S.Gadomski: mamy potencjał, aby wykonywać 15-20 tys. testów na dobę

01 Kwietnia 2020, 12:22 Laboratorium

- Pracujemy projektowo nad tym, aby zwiększyć wydajność tych laboratoriów, które dzisiaj w sieci mamy (...) Dzisiaj realizujemy ok. 5 tys. testów dziennie, a wydaje się, że z tej skali laboratoriów które mamy, mamy potencjał, aby dojść do 15-20 tys. testów na dobę - poinformował w środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

S. Gadomski w wypowiedzi dla Polsat News wyjaśnił, że obecnie jest ponad 45 funkcjonujących laboratoriów, które wykonują testy w kierunku koronawirusa.

- Teraz pracujemy projektowo nad tym, aby zwiększyć wydajność tych laboratoriów, które dzisiaj w sieci mamy. Jeszcze dziś zostanie formalnie powołany przy ministrze zdrowia taki zespół projektowy, który będzie miał zapewnić to, aby sieć która dzisiaj funkcjonuje zwiększyła swoją wydajność  - zapowiedział.

- Po analizach, które przeprowadziliśmy (...) wydaje się, że można zwiększyć wydajność tych punktów, które teraz funkcjonują. A jednocześnie będziemy otwierać  nowe laboratoria. Prowadzimy rozmowy z Polską Akademią Nauk, która ma w Polsce 67 aparatów do badań genetycznych. Rozpoczynamy rozmowy z Policją i laboratoriami kryminalistycznymi, które są gotowe do badania materiału ludzkiego - mówił wiceminister.

- Dzisiaj realizujemy ok. 5 tys. testów dziennie, a wydaje się, że z tej skali laboratoriów które mamy, mamy potencjał, aby dojść do 15-20 testów na dobę - stwierdził.

Wiceminister pytany o rekomendację MZ ws. wyborów prezydenckich i korespondencyjnego głosowania, odparł, że resort będzie mógł taką jednoznaczną opinię wygłosić za ok. dwa tygodnie, po świętach wielkanocnych. - Dziś jest za wcześniej, by jednoznacznie powiedzieć: tak wybory są bezpieczne, nie - wybory nie są bezpieczne - podkreślił wiceminister.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz