Koronawirus a dostęp do leków w punktach aptecznych

01 Kwietnia 2020, 12:46 Leki apteka

- W związku z obecną sytuacją zwracamy się o wprowadzenie w trybie pilnym pełnej dostępności leków o kategorii Rx (leki na receptę) z wyłączeniem substancji psychotropowych i narkotycznych przynajmniej na czas trwania stanu epidemii w punktach aptecznych - pisze do ministra zdrowia Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

Jak podkreśla Izba, "umożliwi to dostęp pacjentom wiejskim do szeregu produktów leczniczych do tej pory niedostępnych w punktach aptecznych. Dostęp do leków na terenach wiejskich był zawsze trudniejszy niż w miastach. Punkty apteczne w znaczny sposób pomagają zniwelować te dysproporcje. Ich asortyment jest jednak ograniczony przez Rozporządzenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych".

Izba wskazuje, że ograniczenia te są motywowane w głównej mierze, brakiem nadzoru farmaceuty nad wydawaniem produktów leczniczych w punktach aptecznych.

"Wskutek ograniczeń powstałych wraz z wprowadzeniom stanu epidemii, dostęp do aptek w dużych miejscowościach dla wielu osób staje się wręcz niemożliwy. Ponadto nadmierne przemieszczanie się ludności jest niekorzystne w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Wobec tego zwracamy się o przeanalizowanie ewentualnych zagrożeń i korzyści. W naszej ocenie dopuszczenie do sprzedaży leków o kategorii Rx z wyłączeniem substancji psychotropowych i narkotycznych, przynajmniej na czas ogłoszonego stanu epidemii w punktach aptecznych, byłoby ogromnym ułatwieniem dla naszych pacjentów, a korzyści wynikające z takiego rozwiązania z pewnością przeważą potencjalne ryzyko" - pisze do ministra zdrowia Prezes IGWPAiA Paweł Klimczak.

Źródło: IGWPAiA

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz