Pielęgniarki: zakażenie koronawirusem jak wypadek przy pracy

01 Kwietnia 2020, 13:37 pielęgniarka

- Konieczne jest zrównanie zakażenia i skutków zakażenia pracowników medycznych koronawirusem SARS-Cov-2 podczas wykonywania obowiązków służbowych z wypadkiem przy pracy, a w konsekwencji ustalanie i wypłacanie na rzecz tych pracowników identycznych świadczeń, jak z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - przekonuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Jak informuje związek, w tej sprawie skierował pisma do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg.

Związek wnioskuje do decydentów, że koniecznym jest znowelizowanie ustawy z dnia 30-10-2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1205) i zrównanie zakażenia i skutków zakażenia pracowników medycznych koronawirusem SARS-Cov-2 podczas wykonywania obowiązków służbowych z wypadkiem przy pracy.

Konsekwencją uznania zakażeń koronawirusem przy pracy za wypadek przy pracy byłoby wypłacanie na rzecz tych pracowników identycznych świadczeń jak z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Taki postulat znajdował się także w uwagach OZZPiP do projektu tzw. tarczy antyrakietowej.

Źródło: OZZPiP

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz