W NFZ specjalny numer tel. dla medyków, aby zgłosić łamanie procedur

01 Kwietnia 2020, 14:31 stetoskop telefon informatyzacja

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zwróciła się do NFZ i GIS o specjalną linię telefoniczną dla lekarzy, aby móc zgłaszać przypadki łamania procedur w podmiotach leczniczych.

W mediach było głośno w ubiegłym tygodniu o przypadku zwolnienia z pracy w Nowym Targu położnej za wpis na Facebooku o problemach z zapewnieniem środków ochrony osobistej. 

Naczelna Rada Lekarska w ubiegłym tygodniu  apelowała, że lekarze nie mogą milczeć, a środowisko lekarskie zbulwersowane jest sygnałami o ograniczaniu lekarzom i innym pracownikom medycznym prawa do wyrażania poglądów na temat realiów pracy w warunkach epidemii.

Chodziło m.in. o pismo resortu zdrowia ws. zakazu wypowiadania się konsultantów wojewódzkich o sytuacji związanej z koronawirusem i ograniczenie wypowiedzi konsultantów krajowych do tych, uzgodnionych z MZ i GIS Prezes NRL: Lekarze nie mogą milczeć

Teraz lekarze z OIL w Warszawie, skierowali do Centrali NFZ oraz Głównego Inspektora Sanitarnego prośbę i czekają na realizację deklaracji pomocy. Obecnie sygnały o nieprawidłowościach można zgłaszać do Rzecznika Praw Lekarza przy OIL. 

Prezes NFZ Adam Niedzielski napisał dziś na Twitterze: "Chcemy zaproponować rozwiązanie w postaci numeru telefonu umiejscowionego w pionie kontroli @NFZ_Centrala pod którym każdy sygnalista ze środowiska medycznego będzie mógł zgłosić sygnał. Rozwiązanie konsultujemy z @NaczelnaL i @GIS_gov." 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz