Rząd złagodził niektóre obostrzenia m.in. ws. aptek, hoteli czy zakładów pracy

02 Kwietnia 2020, 10:41 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

Od wczoraj obowiązują kolejne obostrzenia dot. m.in. przemieszczania się, ograniczeń liczby klientów w sklepach, specjalnych godzin na zakupy wyłącznie dla seniorów czy zamknięcia usług kosmetycznych i fryzjerskich. Zostały one jednak złagodzone w niektórych zakresach. W jakich?

Chodzi o rozporządzenie zmieniające do rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Nowela przewiduje, że ograniczenia, zgodnie z którymi przez dwie godziny na dobę sklepy i apteki obsługują wyłącznie osoby w wieku 65 plus, "nie stosuje się, jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia". 

Miejsca pracy

Złagodzono też przepisy dotyczące wymaganej odległości między stanowiskami pracy w zakładach pracy. Wcześniej wymagano odległości 1,5 m. Obecny zapis stanowi, że "odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19".

Hotele

Z kolei w przypadku zakazu prowadzenia usług hotelarskich przewidziano, że nie stosuje się go, jeżeli świadczenie usług hotelarskich (...) rozpoczęło się przed dniem 31 marca 2020 r.

Zakaz przemieszczania nie obowiązuje myśliwych

Do sytuacji, których nie obejmuje zakaz przemieszczania się od 1 do 11 kwietnia na obszarze RP dodano także:  "wykonywanie czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie i ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych".

Źródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz