USA: miliard USD dla J&J na produkcję szczepionki przeciw Covid-19

02 Kwietnia 2020, 13:20 Szczepienia

W poniedziałek, firma farmaceutyczna Johnson&Johnson poinformowała o umowie zawartej z rządem Stanów Zjednoczonych. Umowa opiewająca na wartość 1 mld USD, ma pomóc spółce w przygotowaniu skutecznej szczepionki przeciw Covid-19.

Firma Johnson&Johnson poinformowała, że pierwsze testy szczepionki na ludziach mają rozpocząć się jeszcze w lipcu. Firma spodziewa się, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie możliwa do stosowania w nagłych przypadkach już z początkiem 2021 r.

Jak poinformował dyrektor ds. naukowych J&J dr Paul Stoffels, firma musi zwiększyć swoje moce produkcyjne zanim okaże się, że kandydat spółki na szczepionkę okaże się skuteczną bronią w walce z pandemią. -To jedyna opcja, aby uzyskać dostęp do szczepionki na czas - mówi. P. Stoffels.

Obecnie Holenderska fabryka J&J jest w stanie wyprodukować do 300 mln dawek szczepionek, co w ocenie dyrektora ds. naukowych firmy "jest niewystarczające by zaspokoić światowe zapotrzebowanie".

Firma poinformowała, że będzie zwiększać możliwości produkcyjne także w innych częściach Europy i Azji.

Szczepionka już w 2021 r.

Prace nad szczepionką firma Johnson & Johnson rozpoczęła w styczniu 2020 roku, gdy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną koronawirusa (COVID-19). Zespoły badawcze w Janssen, we współpracy ze szpitalem Beth Israel Deaconess Medical Center, będącym częścią Harvard Medical School, stworzyły i przetestowały wielu kandydatów na szczepionki przy użyciu technologii AdVac. Dzięki współpracy z wieloma naukowcami z różnych instytucji akademickich prototypy szczepionek zostały następnie przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych.

Firma Johnson&Johnson poinformowała, że pierwsze testy szczepionki na ludziach mają rozpocząć się jeszcze w lipcu. Firma spodziewa się, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie możliwa do stosowania w nagłych przypadkach już z początkiem 2021 r.

Szczepionka ma bazować na technologii stosowanej do produkcji szczepionki na Ebolę. Firma wierzy, że to będzie gwarantem bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

W laboratoriach już wyprodukowane zostały "silnie neutralizujące wirus przeciwciała" .

Dwie firmy z oficjalnym wsparciem rządu

Rząd Stanów podpisał także z oddzielną umowę z firmą Moderna, która już rozpoczęła testy swojego kandydata na szczepionkę na ludziach. (Pierwsi ochotnicy zaszczepieni na Covid19. Ruszyły testy na ludziach). Ani spółka, ani agencja rozwoju technologii biomedycznych (BARDA) należąca do krajowego Departamentu Zdrowia Publicznego, nie informują jaką kwotą wsparto spółkę. 

źródło: Reuters

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz