Osoby prywatne mogą przebadać się na obecność koronawirusa

02 Kwietnia 2020, 15:18 Laboratorium

Gdańska spółka GeneMe opracowała testy do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2, wykonywane metodą Real-time PCR, które zostały zgłoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Firma może wykonywać testy na rzecz szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Z kolei przy współpracy z Fundacją Na Rzecz  Perspektyw CEL testy są też w ofercie komercyjnej dla osób prywatnych, a zysk przeznaczony zostanie na walkę z koronawirusem.

Laboratorium może wykonywać ok. 600 badań na dobę, a potencjalnie ok. 1000. Firma skontaktowała się z Ministerstwem Zdrowia, zgłaszając chęć współpracy.

W międzyczasie otrzymywała liczne pytania dotyczące możliwości zamówienia testu przez osoby prywatne, stąd współpraca z Fundacją Na Rzecz Perspektyw "CEL", która rozpoczęła inicjatywę #KontraKoronaWirus. Za pośrednictwem strony internetowej akcji, każdy może kupić i zamówić test na koronawirusa, a pieniądze zostaną przez Fundację przeznaczone na walkę z następstwami pandemii na poziomie wsparcia dla lokalnych społeczności. Koszt badania - wykupu cegiełki, to 500 zł.

Firma podkreśla, że pierwszeństwo w wykonaniu testów mają placówki medyczne oraz stacje sanitarno-epidemiologiczne, a ich oferta także dla osób prywatnych, wynika z faktu, że zlecenia ze strony służby publicznej nie wyczerpują w pełni ich możliwości.

Ponadto jak wyjaśnia, wynik pozytywny testu zostanie przesłany do odpowiednich służb sanitarnych, zaś wynik negatywny jest tylko informacją dla pacjenta i na tej podstawie nie można zaprzestać domowej kwarantanny, na którą skierował Sanepid.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz