Autyzm w cieniu koronawirusa?

02 Kwietnia 2020, 15:20 dziecko terapia psycholog

Tegoroczna, kolejna już edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji JiM „Polska na niebiesko” zbliża się do kulminacji: 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Czy w dobie zagrożenia koronawirusem temat autyzmu schodzi na dalszy plan?

Celem kampanii, jak co roku, jest zwrócenie uwagi na życie osób z autyzmem oraz ich rodzin, które często toczy się tuż obok nas - jak bowiem wskazuje WHO w Polsce żyje już 400 tysięcy osób z autyzmem.

Niezamierzenie przekaz kampanii wzmocniła trwająca na świecie pandemia koronawirusa. Nie tylko zmieniła przebieg kampanii, która zakładała m.in. zajęcia na temat autyzmu dla uczniów szkół podstawowych oraz szereg wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

– Proszę sobie wyobrazić, jakim wyzwaniem dla rodzica dziecka z autyzmem jest wprowadzenie surowych rygorów, z którymi my sami miewamy problem. Jak wytłumaczyć dziecku, że teraz będziemy częściej myć ręce, jak włączyć tę czynność w tak ważną dla osoby z autyzmem rutynę dnia codziennego? Jak prowadzić zdalnie terapię? Jak wdrożyć nauczanie zdalne, które w warunkach pracy z uczniami nie mającymi autyzmu już stanowi wyzwanie? Jak wspierać rodziców? Okazało się, że teraz nasze dzieci i ich rodziny bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia, tym bardziej, że nie zwalniamy tempa, fundacja działa i realizuje swoje cele, choć w zmodyfikowanej, internetowej formie – tłumaczy Hanna Kolasińska z Fundacji JiM. O jakim wsparciu mowa? Finansowym - poprzez darowiznę na rzecz Fundacji, którą możemy przekazać wchodząc na www.polskananiebiesko.pl oraz symbolicznym, poprzez zsolidaryzowanie się 2 kwietnia z osobami z autyzmem np. w naszych social mediach.

Twarzą i ambasadorem kampanii został aktor Wojciech Mecwaldowski, odtwórca roli Tomka z autyzmem w filmie pt. „Dziewczyna z szafy”. W akcję propagowania solidarności z osobami z autyzmem w social mediach włączyły się również: aktorki Sonia Bohosiewicz, Marta Żmuda-Trzebiatowska,  Anna Dereszowska.

Hasłem tegorocznej kampanii jest Autyzm. 400 000 (tyle wynosi liczba osób z autyzmem w Polsce).

Jak podkreśla Fundacja, oprócz osób z autyzmem są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że tych, których autyzm dotyczy, może być nawet 3 mln.

Głównym narzędziem kampanii jest spot, w którym pokazano odbiór świata osoby z autyzmem i jednocześnie reakcję otoczenia na jego osobę. Jak się okazuje, często nie wiemy, że jesteśmy świadkami reakcji typowych dla osób z autyzmem, przez co postrzegamy takie zachowania jako oderwane od rzeczywistości, niezrozumiałe, niewygodne czy wręcz irytujące. Zrozumienie i poznanie świata autyzmu, które ma prowadzić do pomocy osobom z autyzmem poprzez wsparcie Fundacji JiM, akcentowane jest prostymi, ale znaczącymi hasłami, które pojawiają się w kampanii: „Poznaj. Zrozum. Pomóż".

- Wierzymy, że edukowanie - także przez prawdziwe historie - pozwoli przybliżyć społeczeństwu zagadnienie autyzmu, a tym samym tworzyć lepszy świat dla osób ze spektrum. Bo nie wystarczy wiedzieć tylko, że autyzm jest, ale zrozumieć także, czym jest i być gotowym pomóc  – mówi Tomasz Michałowicz, Prezes Fundacji JiM.

 Symbolicznym momentem kampanii będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W planach fundacji jest m.in. podświetlenie kilkuset budynków w Polsce na niebiesko – jest to kolor solidarności z osobami z autyzmem. Więcej na temat kampanii można znaleźć na stronie: www.polskananiebiesko.pl.

Źródło: mat. pras.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz