GIS: 461 zakażonych osób z personelu medycznego

03 Kwietnia 2020, 10:32 szpital

Zakażonych koronawirusem lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych jest już łącznie 461. Kwarantanną objęto ponad 4,5 tysiąca osób z personelu medycznego - podał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Oznacza to, że co szósty potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce dotyczy osób z personelu medycznego. 

Jak informował w czwartek rzecznik GIS Jan Bondar, 106 zakażonych osób z personelu medycznego jest hospitalizowanych, a 355 pozostaje w izolacji domowej.

Z kolei w kwarantannie domowej przebywało w czwartek 4391 pracowników medycznych, zaś w kwarantannie zbiorowej - 186. Łącznie kwarantanną objętych było więc 4577 osób wykonujących zawody medyczne.

Rzecznik GIS zapewniał, że personel medyczny jest – zgodnie z zaleceniami GIS – traktowany priorytetowo, jeśli chodzi o badania.

Lekarze z całej Polski prowadzą w mediach społecznościowych akcję pod hasłem "Nie kłam medyka", co mogłoby wpłynąć na ograniczenie liczby zakażeń wśród personelu medycznego. Jak podają lekarze, zdarzają się przypadki ukrywania przez pacjentów przed lekarzami czy ratownikami medycznymi informacji, które wskazywałyby na podejrzenie koronawirusa i uniemożliwia odpowiednie zabezpieczenie się pracowników medycznych. Wpływ na zakażenia wśród personelu medycznego może mieć też niewystarczająca ilość środków ochrony osobistej jak maseczki, gogle, kombinezony - o czym stale alarmują przedstawiciele różnych zawodów medycznych.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz