Lekarze rodzinni apelują o obowiązkowe noszenie maseczek

03 Kwietnia 2020, 10:07 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

Nadszedł najwyższy czas na obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w zakładach pracy i miejscach publicznych - alarmują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w liście otwartym do Premiera RP, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, a sami rozpoczynają akcję ”Medycy maski zakładają i przykład Polakom dają!”. -  Chcemy aby lekarze, pielęgniarki, położne i wszyscy pracownicy służby zdrowia stali się przykładem dla całego naszego społeczeństwa - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ powołują się na doświadczenia  innych krajów, które uznały, że masowe noszenie maseczek chroniących nos i usta pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy. 

- Trzeba pamiętać, że jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokół. Nikt z nas nie wie, kto jest nosicielem, a kto zarażonym. Koronawirus jest bardzo agresywny.  W otoczeniu może się utrzymywać nawet kilka godzin. Eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa. Maseczka wcale nie musi być profesjonalna, z najwyższą klasą filtra (FFP2, czy FFP3). Przed wirusami chronią także zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w domowych warunkach! Poza tym  maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk: drapanie, pocieranie, dotykanie do ust oraz nosa. To jest kolejne zagrożenie zarażenia. Maseczka - naszym zdaniem - jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć, a noszenie maski może uratować życie - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Aby zachęcić społeczeństwo do zakładania masek z nastawieniem na krótką ekspozycję w miejscach publicznych i zakładach pracy, lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zainicjowali akcję „Medycy maski zakładają i przykład Polskom dają”.

- Zróbmy wszystko, aby chronić siebie wzajemnie. Nie wolno nam doprowadzić do sytuacji, że noszenie maseczek zacznie obowiązywać dopiero wtedy, kiedy ludzie masowo będą umierać. Wtedy będzie już za późno. Tak więc już dzisiaj - maski na twarz! - apeluje Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz