22 dzień pandemii. Ponad milion zakażonych. Zmiany na niechlubnym podium

03 Kwietnia 2020, 10:28 pandemia epidemia koronawirus wirus maska

W 22 dniu od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia, liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie przekroczyła milion osób. 

KORONAWIRUS RAPORT: Europa i świat

Dzienna liczba nowych przypadków z każdą godziną rośnie. Każdego dnia dowiadujemy się o 70 tys. nowych zakażeniach na całym świecie. Obecnie pandemia Covid-19 rozprzestrzeniła się na 204 krajów (oraz 2 międzynarodowe pływające wycieczkowce), a w czwartek liczba zakażonych na całym świecie przekroczyła 1 mln osób. Zgon z powodu koronawirusa poniosło ponad 50 tys. osób.

Kiedy kraje Starego Kontynentu i Ameryki nakładają kolejne restrykcje w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii, z "podium" ustępują Chiny, w których to sklasyfikowano źródło wirusa .  Życie w Państwie Środka zdaje się wracać do normalności. Kraj podjął decyzję o zniesieniu części ograniczeń w związku z krajową kwarantanną. Obywatele wracają do swojej pracy. Obecnie to właśnie z tego kraju kierowane są największe dostawy środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego do ogarniętych pandemią krajów. 

Blisko połowa światowych zakażeń w trzech krajach 

Obecnie na niechlubnym podium plasują się Stany Zjednoczone. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażeń w kraju wzrosła z tysiąca do blisko 250 tys. (2. kwietnia). Jeszcze miesiąc temu, prezydent Donald Trump polemizował z krajowymi ekspertami ds. zdrowia, którzy apelowali o pilne podjęcie działań przygotowawczych na wypadek stanu wyjątkowego. W połowie marca rozpoczął się wyścig z czasem.  Podjęto decyzję o zamknięciu granic oraz rozpoczęto pracę w Kongresie nad rekordowoym w skali świata pakietem wsparcia dla gospodarki. Rozpoczęto masowa diagnostyka społeczeństwa, otwarto szpitale jednoimienne oraz zaangażowano wojsko do pomocy z opanowaniem epidemii. Obecnie Stany wykonują milion testów diagnostycznych tygodniowo - każdego dnia stwierdza się tu 15-30 tys. nowych zakażeń . W Stanach rozpoczęto pierwsze testy szczepionki na ludziach. 

  • Liczba zakażonych: 245 373
  • Zgony: 6 095 

Włochy przed kilkoma dniami ustąpiły Stanom w liczbie zakażonych obywateli. Na rozwój w europejskim centrum turystyki skupione były oczy całego świata, kiedy każdego dnia Włochy informowały o tysiącach nowych zakażeń i setkach przypadków śmiertelnych. W kraju wprowadzono szczególne środki ostrożności. Kwarantanną objęto całe miasta, a przemieszczanie się jest możliwe tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Walka z pandemią jest szczególnie utrudniona. Włoski system ochrony zdrowia jest przeciążony do granic możliwości. Brakuje miejsc w szpitalach, brakuje środków ochrony osobistej, respiratorów, a 10 proc. zakażonych stanowią pracownicy ochrony zdrowia. 

W ciągu ostatniego tygodnia Włochy odnotowują spadek nowych zakażeń. Niestety dzienna liczba zgonów pozostaje niezmiennie utrzymuje się na poziomie ponad 700 dziennie.

dzienne nowe zakażenia

  • Łączna liczba zakażeń: 115 242
  • Zgony: 13 915

W podobnej sytuacji znajduje się Hiszpania. Tu również brakuje miejsc w szpitalach czy krematoriach. Świat obiegają dramatyczne historie o opuszczonych przez pracowników domach opieki, w których znajdowane są ciała pensjonariuszy, czy selekcji pacjentów przyjmowanych do szpitali. Publiczna ochrona zdrowia od kilku tygodni nie jest w stanie nadążyć za rosnącą liczbą zakażeń i zgonów. W odpowiedzi rząd Hiszpanii podjął decyzję o czasowej nacjonalizacji prywatnych placówek medycznych. 

W ciągu tygodnia najprawdopodobniej Hiszpania wyprzedzi w niechlubnym rankingu Włochy. W kraju odnotowano nagły wzrost zakażeń blisko tydzień później niż we Włoszech. Z podobnym opóźnieniem wprowadzono szczególne środki w celu spowolnienia rozprzestrzeniania wirusa w kraju. Analogicznie do sytuacji Włochów, spadek nowych zakażeń dziennie, powinien być zauważony w następnym tygodniu.

Liczba zakażonych: 112,065

Zgony: 10 348

Niemcy aspirują na "lidera"

Choć Niemcy łącznie mają o 28 tys. zakażonych mniej niż Włochy, to kraj obrał strategię jak najszerszego diagnozowania społeczeństwa. Obecnie w Niemczech każdego tygodnia wykonuje się blisko 0,5 mln testów diagnostycznych. W ubiegłym tygodniu, niemiecki minister zdrowia poinformował, że wkrótce niemieckie laboratoria będą w stanie wykonywać 1 mln testów tygodniowo. Przy tej skali nieunikniony jest wzrost potwierdzonych przypadków zakażenia. Jednak wczesna diagnostyka ma pozwolić naszemu sąsiadowi, wczesną reakcję w przypadku bezobjawowych zakażeń, spowolnić rozprzestrzenianie się rozprzestrzeniania wirusa oraz ostatecznie ograniczyć liczbę zgonów.

W kraju, jak dotąd potwierdzono ponad 80 tys. zakażeń i 1,1 tys. zgonów.

dzienne nowe zakażenia

źródło:Dane z 03.04 godz. 9:00

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz