J.Gowin: proponujemy wprowadzenie 7-letniej kadencji prezydenckiej

03 Kwietnia 2020, 13:03 Jarosław Gowin

Wybory 10 maja nie mogą się odbyć - podkreślił w piątek wiceminister Jarosław Gowin i dodał, że bezpieczny termin to przesunięcie terminu wyborów prezydenckich o dwa lata. Przedstawił projekt ustawy, który zakłada zmiany w Konstytucji RP i wydłużenie do 7 lat kadencji prezydenta RP, bez możliwości wyboru na drugą kadencję.

Zaapelował do wszystkich polityków, także koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy, o poparcie tego projektu i składanie do poniedziałku podpisów pod nim, aby projekt mógł być procedowany. Jak mówił, zmiana konstytucji wymaga szerokiego porozumienia wszystkich sił politycznych. 

- To jedyny konstytucyjnie pewny sposób na przeniesienie terminu wyborów. Są takie momenty, kiedy staje się przed własnym sumieniem, historią, to jest ten moment (...) - mówił J. Gowin.

Jak podkreślał, "nie czas na gry i spory polityczne. Stajemy wobec wyboru życia albo śmierci. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć".

 Apelujemy do posłów KO, Lewicy, KP PSL-K15, do posłów Konfederacji, by w poniedziałek zebrać niezbędne podpisy by ten projekt został procedowany. Pan prezydent będzie mógł podpisać go 9 maja. To jedyny konstytucyjny sposób - dodał.

Według propozycji PiS wybory miałyby się odbyć w zaplanowanym terminie 10 maja, jednak wyłącznie drogą korespondencyjną.

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz