KE: 100 mld euro na walkę z kryzysem gospodarczym. 3 mld euro na ochronę zdrowia

03 Kwietnia 2020, 13:57 europa komisja europejska parlament

Komisja Europejska przeznaczy 100 mld euro, na walkę z kryzysem gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa oraz 3 mld euro na działania interwencyjne w zakresie ochrony zdrowia.

- W tym kryzysie koronawirusa zadziała tylko najsilniejsza reakcja. Musimy wykorzystać wszelkie dostępne środki. Każde dostępne euro w budżecie UE zostanie przekierowane na przeciwdziałanie postępującemu kryzysowi a każda regulacja zostanie złagodzona, aby umożliwić szybki i skuteczny przepływ funduszy. Dzięki nowemu instrumentowi solidarności przeznaczymy 100 miliardów euro, aby utrzymać ludzi w miejscach pracy i firmach. Łączymy siły z państwami członkowskimi, aby ratować ludzkie życia i zabezpieczyć źródła utrzymania. To jest europejska solidarność - mówiła Ursula von der Leyen komentując przyjęte przez KE propozycję.

 SURE jest instrumentem UE, który zapewni pożyczki w wysokości do 100 miliardów euro krajom, które tego potrzebują. Pożyczki będą oparte na gwarancjach udzielonych przez państwa członkowskie. Wszystkie państwa członkowskie będą mogły skorzystać z tego rozwiązania.

3 mld na zdrowie  

- Pomimo silnych wysiłków przemysłu w zakresie produkcji państwa członkowskie nadal borykają się z poważnymi brakami wyrobów ochronnych i respiratorów. Konieczne jest również wsparcie w zakresie masowych testów, badań medycznych, wdrażania nowych metod leczenia oraz produkcji, zakupu i dystrybucji szczepionek w całej UE - podaje w komunikacie Komisja Europejska.

UE proponuje dziś wykorzystać wszystkie dostępne pozostałe środki z tegorocznego budżetu UE, aby pomóc w zaspokojeniu potrzeb europejskich systemów opieki zdrowotnej.

Jest to równoznaczne z celowym przeznaczeniem 3 mld euro "na instrumenty wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, z czego 300 milionów euro zostanie przeznaczone na RescEU, czyli wsparcie wspólnych  zakupów sprzętu medycznego." KE będzie mogła też dokonywać zamówień w imieniu państw członkowskich.

Priorytetem jest stabilizacja sytuacji w publicznych systemach ochrony zdrowia oraz zabezpieczenie niezbędnego sprzętu i świadczeń, od respiratorów po środki ochrony indywidualnej, od mobilnych zespołów medycznych po pomoc medyczną dla najbardziej potrzebujących. Drugim obszarem wsparcia będzie zwiększenia wysiłków związanych z testami diagnostycznymi w kierunku Covid-19. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz