Brytyjski MZ: koniec z zadłużeniem placówek medycznych

03 Kwietnia 2020, 15:34 wielka brytania united kingdom

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii, Matthew Hancock poinformował, że rząd pokryje zadłużenie publicznych placówek publicznych, by Ci "mogli skupić się na przeciwdziałaniu pandemii". Wartość długu świadczeniodawców NHS opiewa na 13,4 mld funtów. 

Podczas czwartkowego briefingu prasowego, brytyjski minister Matt Hancock poinformował o planach zlikwidowania  "historycznego zadłużenia ochrony zdrowia". Uzasadnił, że szpitale, zamiast balansować w księgowości, powinny skupić swoje działania na walkę z epidemią.

-Dziś, aby pomóc oddziałom NHS w działaniach, które są teraz potrzebne, nie martwiąc się o finanse, mogę ogłosić, że odpisuje 13,4 mld funtów historycznego długu NHS - mówił minister.

-Ten przełomowy krok, nie tylko zapewni NHS silniejszą pozycję w walce z pandemią, ale także zapewni mocniejsze fundamenty na przyszłość - dodał.

Świadczeniodawcy w błędnym kole zadłużenia 

Świadczeniodawcy NHS, w coraz większym stopniu polegali na pożyczkach z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej lub na budżetach kapitałowych, które winny zostać przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne.

Z danych brytyjskiego resortu wynika, że blisko 107 świadczeniodawców w Anglii ma średnio 100 mln funtów długu. Ponadto dwie placówki w kraju o najwyższym zadłużeniu, mają łącznie ponad 1 mld funtów debetu.

Zgodnie z nowymi zasadami określonymi w rozporządzeniu, wszystkie podmioty podlegające pod NHS, potrzebujące dodatkowej gotówki, otrzymają dofinansowanie - zamiast rządowej pożyczki.

źródło: Independet 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz